Alexa

Umre ziyaretçilerini arttıracak...

Her yıl 15 milyon civarında umreciyi ağırlayan Suudi Arabistan, bu yıl hac dönemine kadar rakamı 24 milyona çıkarmayı planlıyor.

 Umre ziyaretçilerini arttıracak...
banner327
 Suudi Arabistan Hac Bakanlığı, umre ziyaretçilerini artırma çalışmaları yapıyor.

Her yıl yaklaşık 15 milyon umreciyi ağırlayan Suudi Arabistan'ın bu yıl hac sezonuna kadar bu sayıyı 24 milyona çıkarmayı planladığı bildirildi.

Mekke Emiri Prens Meşal bin Abdullah, merkezi hac komitesiyle yaptığı toplantıda, konuyla ilgili alınacak tedbirleri görüştü. Bu çerçevede Mekke'de oluşabilecek yoğunluğun önüne geçilmesi ve kent girişleri ile Kabe arasında ulaşım sorunlarının çözümüne yönelik bir dizi önlemler alınacağı belirtiliyor. Mekke'nin Cidde girişinde bulunan dev otoparkta bu yönde iyileştirme çalışmaları yapılacağı ve otellerdeki sıkışıklığı da önüne geçileceği ifade ediliyor. 

Ayrıca Cidde Havalimanı'nda girişlerin hızlandırılması ve Mekke'deki su sorununun tamamen ortadan kaldırılması, ulaşımın maksimum seviyede sağlanabilmesi gibi çalışmalar da bu çerçevedeki planlar arasında bulunduğu kaydedildi.

-Kabe'deki genişletme çalışmaları

Kabe'de ikinci etap genişletme çalışmaları da hızla devam ediyor. Hac dönemine kadar bu etap inşaat çalışmasının tamamlanmasına çalışılırken, umrecilerin bu çalışmalardan etkilenmemesi için de güvenlik ve sağlık alanları başta olmak üzere çeşitli önlemler alındığı belirtiliyor. 

Bir Türk şirketinin üstlendiği Kabe içi genişletme çalışmalarında şu ana kadar herhangi bir sıkıntı yaşanmadığı, çelik halkanın ikinci katında tavafın gayet rahat bir şekilde yapılabildiği ifade edildi.

- Medine'de umreci yoğunluğu

Öte yandan Medine-i Münevvere'de umre ziyaretçilerinde büyük bir yoğunluk olduğu gözlendi. Peygamber Efendimizin Ravza-i Mutahharası'nın (Kabri) bulunduğu Mescid-i Nebevi'de 24 saat yoğunluk yaşandığı gözleniyor.

Mescid-i Nebevi'nin etrafındaki tüm otellerde de yoğunluk dikkati çekiyor. Bazı yabancı ziyaretçilerin Mescit'teki Kur'an-ı Kerim ve kıraat kurslarına katıldıkları, özellikle ileri yaşlardaki ziyaretçilerin bu kurslara ilgi gösterdiği görüldü.

Diyanet İşleri Başkanlığı Medine sorumlularından Çelebi Akkurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, umre ziyaretlerinde bu yıl geçen yıla göre, büyük bir yoğunluk yaşandığını belirtti.

Türkiye'den kutsal topraklara gelenlerin sayısında da artış olduğunu aktaran Akkurt, otellerde kalan Türk umrecilerin her türlü ihtayaçlarının karşılandığını ve herhangi bir sorunla karşılaşılmadığını kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2014, 12:31
YORUM EKLE