Yunus Emre ve Tabduk Emre Türbesi Tamamlanıyor

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen, Ege Bölgesi’ndeki inanç turizmi açısından büyük öneme sahip olan Yunus Emre ve Tabduk Emre Türbesi bitiyor. Peki Yunus Emre kimdir? Tabduk Emre Türbesi nerededir?

İnanç 23.08.2019, 17:42
Yunus Emre ve Tabduk Emre Türbesi Tamamlanıyor

Ege Bölgesi’ndeki inanç turizmi açısından büyük öneme sahip olan Yunus Emre ve Tabduk Emre Türbesi Çevre ve Meydan Düzenlemesi projesinde sona gelindi. Çalışmaları yakından takip eden Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Öztozlu, çalışmaların 2 ay içinde tamamlanacağını belirtti.

Manisa Büyükşehir Belediyesi, inanç turizmi kapsamında Türkiye ve Manisa için büyük önemi olan Yunus Emre ve Tabduk Emre Türbesi Çevre ve Meydan Düzenlemesi projesi kapsamında 37 bin 500 metrekare alan üzerinde gerçekleştirildi. - Genel Sekreter Yardımcısı Ali Öztozlu, çevre düzenlemesinin yanında ziyaretçilerinde ihtiyaçlarının karşılanması için düzenlenen sosyal alanların da inşaatlarında da sona yaklaşıldığını kaydetti.

Ali Öztozlu çalışmalarla ilgili bilgi vererek şunları kaydetti:

“Tabduk Emre ve Yunus Emre Türbesi Çevre ve Meydan Düzenlemesi projesi tamamlanma noktasına geldi. Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak uzun soluklu çalışmalarımız sonucunda sona yaklaştık. Tabduk Emre ve Yunus Emre Türbesi’ne ziyarete gelenlerin kullanabileceği, Emre Köyü’nde yaşayan halkımızın ürünlerini sergileyebileceği ve Kadir Gecesi gelen ziyaretçilerin ihtiyaçlarına yönelik çeşitli etkinliklerin yapılabileceği çok güzel bir proje geliştirildi. Meydanlar, piknik alanları, satış stantları, ibadetlerini yapabilecekleri alanlar, abdesthane ve şadırvan ile buraya yakışır bir düzenleme yapıyoruz. Kula’mızın turizm potansiyelini harekete geçirecek önemli çalışmalarımız arasında yer alan bu projemiz de inanç turizmi açısından önemli. İnşallah kısa sürede çalışmalarımızı 2 ay içinde tamamlayıp, bu güzel hizmeti Kulalı hemşerilerimize açmış olacağız. Hayırlı uğurlu olsun”

Peki Yunus Emre kimdir? Tabduk Emre kimdir?

Tapduk Emre, Hacı Bektaş Veli, Mevlâna ile aynı çağda yaşamıştır.Tapduk Emre ile ilgili bilgiler oldukça azdır. Hâlbuki Tapduk Emre,Yunus Emre'nin hocasıdır.Yunus Emregibi bir Ulu şahsiyeti yetiştirmiştir.

Yunus Emre, 1238 yılında Eskişehir'in Sivrihisar beldesinde dünyaya gelmiştir. Doğduğu dönemlerde Anadolu’da düzenin bozuktur. Moğol akınlarının Türk yerleşkelerini tehditetmektedir, kıtlık-kuraklık gibi pek çok doğal afetin yaşandığı bir zamanda vardır Yunus Emre...

Yunus'un okur-yazarlığına dair kesin bir bilgi bulunmuyor. Kendisi Taptuk Emre’nin dervişidir ve hayatının bir kısmını Hacı Bektaşi Veli’nin yanında geçiren Yunus Emre,1321 yılında hayata gözlerini yumdu. Mezarının yeri kesinolarak bilinmemektedir.

Yunus Emre’nin iki büyük eseri vardır; Divan ve Risalet-ün Nushiyye. Divan’da şiirlerini toplamıştır. Aruz ve hece ölçüsüyle yazılan bu eser yedi nüsha olarak kendi içerisinde farklı bölümlere ayrılmıştır. Risalet-ün Nushiyye ise Nasihatler Kitabı anlamına gelen bir eserdir ve mesnevi biçminde yazılmıştır.

SANAT YAŞAMI

Türkçeyi çok güzel kullananan Yunus Emre'nin her zaman okunup anlaşılmıştır. Yunus'un şiirleri tasavvuf ağırlıklıdır.

Meşhur sözlerinden birisi:'Yaratılanı sevdik, yaratandan ötürü''diyerek hoşgörünün önemini vurgulayan Yunus Emre, halk tarafından oldukça sevildi ve sevilmeye devam ediyor. Türk insanı yaşadığı müddetçe de Yunus Emreler sevilmeye devam edecek.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)