Aytun Çıray; Bu karar PKK'yı Memnun Eder!

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, KHK ile ihraç edildiği için mazbatası verilmeyen başkanlarla ilgili kararını eleştirdi. Çıray, YSK tarafından verilen kararın, terör örgütü PKK’yı memnun edeceğini de vurgulayarak

İyi Parti 14.04.2019, 13:57 14.04.2019, 15:31
Aytun Çıray; Bu karar PKK'yı Memnun Eder!

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Yüksek Seçim Kurulu’nun verdiği kararın PKK'yı memnun edeceğini söyledi.

Seçimleri kazanan, KHK ile ihraç edildiği için mazbatası verilmeyen başkanlarla ilgili eliştiride bulunan Çıray, “KHK dan ihraç edilen adayların seçilme hakları ellerinden alınarak, halkın tercihinde ikinci gelen adayın seçilmesinin yolu açıldı. Bu yapılan seçmen tercihine saygı gösterilmemesidir Bu ötekileştirici karar ancak PKK’yı memnun eder” dedi.

Demokraside en temel kural

İyi Parti Sözcüsü Aytun Çıray, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada da, "Mazbata verilmeyen adayların seçilme hakkı kısıtlıysa neden baştan reddetmediniz?” ifadelerini kullanarak, 24 Haziran seçimlerinden sonra KHK ile ihraç edilen milletvekillerinin TBMM’de görev yaptığını vurguladı. "YSK, KHK ile ihracı milletvekilliği önünde engel saymıyorsa, belediye başkanı, belediye meclis üyesi ve hatta muhtarlık için nasıl engel sayabilmektedir? Kanunlar ve kararlar, kişiye, duruma, konjonktüre göre mi uygulanmaktadır? Demokraside en temel kural, vatandaşların kanun önünde eşitliği, temel hak ve özgürlükten eşit şekilde yararlanması ilkesidir." dedi.

Aytun Çıray, “Hal böyle iken, 'Seçilme yeterliliği var’ diyen YSK’nın, seçim kazanıldıktan sonra mazbata vermemesi kabul edilir bir yaklaşım olmadığını belirterek, "Eğer KHK ile ihraç, seçim önünde bir engelse, bu durum adayların başvuru sürecinde karara bağlanmalı ve adayın seçilme yeterliliğine sahip olmadığı baştan bildirilmeliydi. Mazbata verilmeyen adayların seçilme hakkı kısıtlıysa, neden baştan reddetmediniz? YSK Balıkesir ve Yunus Emre'deki uygulamları ile de neden hukuk dışına çıkmıştır?” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
22°
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P