Alexa

Bedri Yaşar: Çeltik üreticisi halen fiyat bekliyor

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri YAŞAR, "Tarım politikaları ülkemizde ne yazık ki en çok üretici kesimi etkilemektedir. Ülkemizde üreticiler artık, alın terinin karşılığını alamaz hale gelmiştir. " dedi.

Bedri Yaşar: Çeltik üreticisi halen fiyat bekliyor

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri YAŞAR Cumhurbaşkanı tarafından 26 Temmuz 2019 tarihinde 17 lira olarak açıklanan kabuklu fındık fiyatları piyasada maalesef 14.5 liraya kadar düşerken, Tarım ve Orman Bakanı tarafından 8 Ağustos 2019 tarihinde 2.5 lira olarak açıklanan ayçiçeğinin fiyatı da yine piyasada 2.12 liraya kadar düşmüştür." dedi.

Bedri Yaşar; Bu yıl da üreticilerin, bin bir zahmetle ve masrafla üretmiş oldukları fındık ve ayçiçeğini açıklanan fiyatların altındaki düşük fiyatlara tüccara sattığını  fındık ve ayçiçeği üreticisi bu yılda hayal kırıklığı yaşadığını belirterek şunları ifade etti:

Fındık ve ayçiçeği üreticilerine hayal kırıklığı yaşatan hükümet şuana kadar çeltik taban fiyatlarını açıklamayarak, bir hayal kırıklığı da çeltik üreticilerimize yaşatmaya başlamıştır. Hasat dönemine çok az bir süre kalmıştır. Çeltik taban fiyatlarının biran önce açıklanması ve iyi bir taban fiyatı açıklanması konusunda hükümeti buradan tekrar uyarıyoruz.

Bu yıl inşallah, taban fiyat hasat öncesi açıklanır ve üreticilerimizin alın terinin ve emeğinin karşılığı alacakları bir fiyat olur. Daha öncede açıkladığımız gibi üreticilerimizin talebi, çeltik taban fiyatlarının en az 3.5-4 lira olarak açıklanması yönündedir. İnşallah hükümet, çeltik taban fiyatlarını açıklarken, hesabını, kitabını ve planlamasını yaparak bir açıklama yapar. Tüm girdileri ve artışları göz önünde bulundurur. Piyasayı iyi kontrol ederek, fındık ve ayçiçeği üreticilerinde olduğu gibi çeltik üreticilerimizi de tüccarın eline düşürmez. 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2019, 12:18
YORUM EKLE