Bedri Yaşar; Öğrenciler Yurt Çilesi Yaşamasın!

İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Öğrencilerin yurt çilesi yaşamasını istemediklerini, aç ve açıkta bir tek bile öğrenci kalmasını da istemediklerini belirterek yaptığı yazılı basın açıklamasında, tüm öğrencilere yeni eğitim-öğretim yılında başarılar diledi.

İyi Parti 21.08.2019, 21:06 21.08.2019, 21:36
Bedri Yaşar; Öğrenciler Yurt Çilesi Yaşamasın!

İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, 2019-2020 öğretim yılı için Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK)’nın yurt başvurularının 19 Ağustos 2019 tarihinde başlamış ve 26 Ağustos 2019 tarihinde sona ereceğini belirterek, Başvuruların ardından da Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ilk yerleştirme sonuçlarının açıklanması planlandığını belirtti.

Yurt Problemi

Milletvekili Bedri Yaşar, yaptığı yazılı basın açıklamasında, "öğrenciler daha okula ilk adımlarını atmadan Üniversite yerleştirme sonuçlarının ardından ikinci heyecanı barınma ve yurt yerleştirmeleri konusunda yaşamaya başlamıştır. Hemen hemen her öğretim yılında yurt problemi, özellikle Üniversite öğrencilerinin karşılaştıkları en önemli problemlerden birisi haline gelmiştir." dedi.

Maddi İmkansızlık ve Fırsat Eşitlik İlkesi...

Maddi imkansızlık yüzünden okumaktan vaz geçen öğrencileri de dile getiren Bedri Yaşar, "Her ne kadar, yeni yurtlar yapılmış olsa da devlet yurtlarının, KYK’ların sayısı, yapılan başvurular göz önüne alındığında yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle, her sene çok sayıda öğrencimiz ne yazık ki açıkta kalmakta ve bir KYK yurduna yerleşememektedir. KYK yurtlarına yerleşemeyen öğrenciler, ya ailenin ekonomik durumlarına göre, imkânlarını zorlayarak özel yurtlara yerleşmekte ya da maddi imkânsızlık yüzünden eğimde fırsat eşitliği ilkesini yakalayamayarak, maalesef evlerine geri dönmekte ve okumaktan vazgeçmektedir." dedi.

Hükümeti bu konuda tedbir almaya davet eden Yaşar, yazılı basın açıklamasını şöyle devam ettirdi:

Bedri Yaşar: Öğrencilerimize yeni eğitim-öğretim yılında başarılar diliyorum.

İnşallah bu sene öğrencilerimiz KYK Yurtlarında barınmak için kendilerine yer bulurlar. Yurtların yedek listelerinde günlerce bekledikten sonra yine her zamanki gibi açıkta kalmazlar ve yurt çilesi yaşamazlar. Hükümetin bu konuda başvuru sayısını dikkate alarak, hızlı ve kapsamlı bir şekilde düzenleme yapmasını istiyoruz. Evinden, yurdundan ve yuvasından koparak büyük umutlarda şehrimize okumaya gelen öğrencilerimizin aç ve açıkta kalmalarını istemiyoruz. Öğrencilerimiz, güvenli bir şekilde yurtlara yerleştirilmeli ve onlara sahip çıkılmalıdır. Hükümet, bu konuda her türlü tedbiri almalı ve alınan bu tedbirleri sürekli olarak kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Bu vesileyle, tüm öğrencilerimize yeni eğitim-öğretim yılında başarılar diliyorum.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)