Bedri Yaşar, Sel Mağduru Esnafın Sorunlarını Meclise Taşıdı

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, TBMM’de 280 Sıra Sayılı Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 7. maddesi üzerine konuşma yaptı.

İyi Parti 14.10.2021, 11:00
Bedri Yaşar, Sel Mağduru Esnafın Sorunlarını Meclise Taşıdı

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar; Meclise getirilen Vergi Usul Kanun teklifindeki büyükşehir belediye sınırlarında alım satım ve imalat faaliyetinde bulunan mükelleflerin basit usulden yararlanamamasına tepki göstererdi.

Bedri Yaşar; getirilmek istenen 7. madde ile geçici verginin kaldırılmasıyla birlikte gelir vergisi beyannamesinin verilme süresinin Mart ayından Şubat ayına çekildiğini; bu uygulamaya ise ayda ortalama 17 tane beyan ve bildirim veren Mali Müşavirlerin, iş yoğunluğunu daha da artıracağı sebebiyle, itiraz ettiklerini söyledi.

Çankırı’daki Bakkal Basit Usulden Yararlanırken Samsun’daki Bakkal Yararlanamıyor

Milletvekili Yaşar, konuşmasında, büyükşehir belediye sınırında faaliyette bulunan esnafların basit usulden yararlanamamasına ilişkin;” aynı işi yapan ve aynı ekonomik koşullara sahip bir esnaf Büyükşehir Belediyesi sınırları dışında ise; bu istisna kapsamına girerken bir diğeri bundan yararlanamayacaktır. Örneğin Çankırı’daki bakkal basit usulden yararlanırken Samsun’daki bakkal yararlanamamaktadır. Karaman’daki lokanta basit usulden yararlanırken Konya’daki lokanta yararlanamamaktadır. Getirilen düzenleme ile ülke genelindeki yaklaşık 835.000 basit usul mükellefi olan esnaftan yıllık cirosu 240.000 TL’nin altında kalanlar gelir vergisi istisnası kapsamına alınmaktadır. Bu haksız rekabet durumu yaratacaktır.” dedi.

Konuşmasında daha önceden hibe destek ödemelerinde de yapılan ayrımı hatırlatan İYİ Parti’li Yaşar; esnafa bir defaya mahsusu verilen destek ödemelerinde ‘Gerçek kişi’ şartı nedeniyle, desteklerden yaklaşık 340 bin meslek grubundan yaklaşık300 bin esnafın yararlanmayarak mağdur edildiğini de hatırlattı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)