Biyokütle Enerji Santralinin bacasından dumanlar tütmeye başladı

İYİ Parti Samsun Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Bedri Yaşar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu kapsamında gerçekleştirilen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın toplantısında Samsun'un çevre sorunlarını anlatarak, çözüm bulunmasını istedi.

İyi Parti 25.11.2020, 17:14 25.11.2020, 22:11
Biyokütle Enerji Santralinin bacasından dumanlar tütmeye başladı

"Samsun'da uzun zamandır takipçisi olduğumuz Çarşamba ilçesindeki Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili davalar (ÇED raporları) bitmeden bacasından dumanlar tütmeye başladı. Bu nasıl iş?" ifadelerini kullanan İYİ Parti Samsun Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Bedri Yaşar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu kapsamında gerçekleştirilen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın toplantısının da Samsun'un çevre sorunlarını anlatarak, çözüm bulunmasını istedi.

Samsun’un Çarşamba İlçesinde sürdürülen Biyokütle Enerji Santrali neredeyse üretime geçti ifadelerini kullanan Yaşar, "Bu süreçte Samsun’da ortaya çıkacak çevre sorunlarının araştırılması için Meclise verdiğimiz araştırma önergesi de kabul edilmedi" diyerek, Tarım alanlarının önemine ve son bilirkişi raporundan çıkacak sonuca değindi.

“Tarım alanlarında bırakın sanayi yapmayı konut bile yapılmamalı” ifadelerini kullanan Tarımın savunma sanayi kadar önemli olduğunu söyledik. Tarımda üretimi artırmanın yolunun bu ve benzeri yapıları tarım arazilerine yapmamaktan geçeceğini belirttik. Ama dinleyen olmadı. Geldiğimiz noktada ise 18 yıllık iktidarınızda ülkede tarım bitme noktasına, gıda da ise dışa bağımlı hale geldi.”

BİLİRKİŞİ RAPARONU DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ!

Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali'nde davalardan bir türlü sonuç çıkmadığını belirten Bedri Yaşar, santraller bittiğini, dumanlar tüttüğünü. santrallerle ilgili şun anda ne zaman gerçeklerin ortaya çıkacağını bilmediklerini söyleyerek, "Türkiye’nin en büyük 10 ovasından biri olan ve toprağından çıkan ürünle ülkenin sebze ve meyve talebinin yaklaşık yüzde 20’sini tek başına karşılayan Çarşamba Ovası'nın tarım arazisi olup olmadığına yönelik hazırlanacak son bilirkişi raporunu da dört gözle bekliyoruz" dedi.

Samsun’un Kavak ve Havza ilçelerinde siyanürle altın madeni arama çalışmaları da dile getiren Yaşar, “Şahin Dağları'nda başlatılan siyanürle altın madeni arama çalışmaları doğayı katleden, dağları delik deşik eden, bütün tepkilere rağmen sürdürülen diğer bir sorunumuzdur. Bu topraklar bizim. Şahin Dağları'nı delik deşik ederek ve toprağı öldürerek yapılan bu çalışmalar bir an önce sonlandırılmalıdır. Altın madeni işletmeye açılınca yeraltı suları ve topraklar siyanür nedeniyle zehirlenecek ve sular içilmez, topraklar ise kullanılamaz hale gelecek."Yok, biz buraları eski haline getiriyoruz, ağaç dikiyoruz" gibi hikâyelere maalesef yıllardır, uydurma, montaj fotoğraflarla sömürü düzeni devam ettirilmiş ve bu topraklar ziyan edilmiştir. Toprağın altını keşfetmek için üstünü yok ediyorsunuz. Bu talana artık bi dur deyin” dedi.

Samsun Milletvekili Bedri Yaşar yazılı basın açıklamasında sel felaketlerine de dikkat çekerek, “Samsunumuzun diğer bir önemli çevre sorunu da ‘sel’dir” diyen Yaşar, Samsun’un selle aldığı yaranın ne kadar ağır olduğunun üzerinde durarak, daha fazla ertelemeden ‘sel sorunu’nun çözüme kavuşturulmasını istedi.

Samsun’un sel faturasının çok ağır olduğunu kaydeden Yaşar, “İnsanlar her sağanak yağışta yürekleri ağzında bekliyor, uyuyamıyorlar. Esnaf tedirgin, üretici tedirgin, vatandaş tedirgin... Samsun, 2012 yılında yaşanan selde 14 can kaybı yaşamış, yine geçtiğimiz yıl Terme ilçemizde yaşanan selde de 2 can kaybı olmuştur. Köprüleri yıkan, şehir merkezindeki tarım arazilerini sular altında bırakan ve can kaybına yol açan selin ardından maalesef ki hiçbir çalışma olmadığını görüyoruz. Bu konuda ne zaman somut adımlar atılacak?" dedi.

DAHA KAÇ CAN GİTMELİ!

Selin hemen ardından ‘gereken her şeyi yapacağız’ diyerek vatandaşın gazını alan yetkililerin bir süre sonra hiçbir şey yapmadıklarını bir sonraki selde net görüldüğünü belirten Yaşar, "Peki, gerekenin yapılması için daha kaç can vermemiz lazım?” diye sorduktan sonra,  konuşmasının sonunda tüm bu sorunların ne zaman gerçek bir çözüme kavuşacağı noktasında gerekli cevap ve çalışmaların takipçi olacaklarını da sözlerine ekledi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu