Erhan Usta, Bakanı Adil Karaismailoğlu’na sordu

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, ERG İnşaat ile Bakanlık arasında finansman anlaşmalarının Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygun bulunduğunu ve onaylandığını belirtti.

İyi Parti 16.11.2022, 21:47
Erhan Usta, Bakanı Adil Karaismailoğlu’na sordu

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Ankara-Eskişehir-İzmir YHT Hattı Projesinin 2020'deki ihalesi pazarlık usulüyle 2 milyar 163 milyon Euro bedelle ERG İnşaata verilmesini, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na sordu.

ERG İnşaat ile Bakanlık arasında finansman anlaşmalarının Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygun bulunduğunu ve onaylandığını belirten Usta, “ihale KMB inşaat tarafından usule aykırı olduğu söylenerek yargıya taşınmış, hukuka aykırılık olmadığına ilişkin yerel mahkeme kararı Danıştay temyiz incelemesinden aynı şekilde geçerek kesinleşmiştir.” dedi.

BEDELİ YAKLAŞIK 93 MİLYAR 895 MİLYON TÜRK LİRASIDIR

Dava sürecinde; Sayıştay'ın raporunda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından verilen 9 ihalenin akıbetinin yer almadığı ve kamuoyundan saklandığını vurgulayan Usta, “Saklanan bu ihalelerin bedeli yaklaşık 93 milyar 895 milyon Türk lirasıdır” dedi.

SKANDALDAN SONRA BİR DE ZAM İSTEDİLER

ERG inşaatın döviz kurundaki dalgalanmaları gerekçe göstererek %65 oranında ihale bedelinin artırılmasını istediğini belirten Usta, “Bu kadar skandalın üzerine zam talep ettiler, bu yaklaşık 1,5 milyar dolarlık yeni bir ek maliyeti anlamına gelir” dedi.

TBMM’de verdiği soru önergesinin gerekçesinde bunları kaydeden Usta, Bakan Karaismailoğlu’na şu soruları sordu:

 1. Proje ile ilgili kredi Hazineye veya projeye mi, ERG İnşaata mı tahsis edilmiştir?
 2. İhalenin gerçekleşme sürecinde; Kamu İhale Kanunu’nun 3/c maddesi uyarınca; uluslararası bir anlaşmanın mevcudiyeti, bu anlaşma gereği sağlanan dış finansmanın varlığı ve bu finansman anlaşmasında farklı ihale usul ve esaslarının uygulanacağının belirtilmesi şartları birlikte aranmış mıdır?
 3. Söz konusu kredi sözleşmesinin tarafları kimlerdir?
 4. Krediyi sağlayan uluslararası kredi kuruluşu hangisidir ve hangi ülke menşelidir?
 5. Söz konusu ihalede, Bakanlık tarafından Avrupa Birliği Dış Yardım Sözleşme Usulleri Uygulama Kılavuzu kuralları (PRAG) uygulanmış mıdır?
 6. Açık ihale ile gerçekleştirilmesi gereken söz konusu ihalenin, Kamu İhale Kanunu’nun 21/b maddesi formlarına göre yapılmasının gerekçeleri nelerdir?
 7. Yargı sürecinde ihale dosyasının yargı makamlarına sunulmadığı, dosyanın incelenmeden ve esasa girilmeden karar verildiği iddiası doğru mudur? Bu süreçte idarenin yargı makamlarını ziyaretine ilişkin vahim iddiaların gerçekliği var mıdır? Bu konuda kamuoyunu rahatlatıcı, yargı üzerindeki töhmeti kaldırmaya dönük açıklamalarınız olacak mı?
 8. Bakanlığınızın kamuoyundan sakladığı başka ihaleler var mıdır? Bu konu hakkında Bakanlığınızca açıklama yapılacak mıdır?
 9. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından, ERG İnşaat şirketinin ek zam talebi karşılanmış mıdır? Adı geçen şirketin istediği zam talebi diğer şirketler tarafından da istenmiş midir?
 10. İhale sürecindeki yetersizliklerin görmezden gelinme nedenleri araştırılmış mıdır?
 11. Bakanlığınızca, açık ihale ile yapılması gerekirken pazarlık usulü ile gerçekleştirilen başka ihaleler söz konusu mudur?
 12. ERG İnşaat, Ankara-Eskişehir-İzmir YHT projesinin yüzde kaçını bitirebilmiştir? Teslimat tarihi nedir? Bu şirkete verilen diğer işlerin akıbeti takip edilmekte midir?
Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)