Erhan Usta, EYT ve EPT Sorununu Meclise Taşıdı

Erhan Usta, emeklilikte yaşa takılanlardan (EYT) sonra, bir de şimdi emeklilikte prime takılanlar (EPT) sorunu ile karşı karşıya kalınacağını vurguladı.

İyi Parti 05.11.2020, 17:09 05.11.2020, 23:49
Erhan Usta, EYT ve EPT Sorununu Meclise Taşıdı

EYT sorunlarının hala bir sonuca bağlanmadığını söyleyen İYİ Parti Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Plan Bütçe Komisyonu Üyesi ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, TBMM Genel Kurulunda çalışanların EYT ve EPT sorunlarıyla karşı karşıya kalacaklarını dile getirdi.

Devam eden bütçe görüşmelerinin birinci bölümü üzerine konuşma yapan Erhan Usta, çalışanların kıdem tazminatı hakkının gasp edildiği maddenin kabul edilmesi halinde emeklilikte yaşa takılanlardan (EYT) sonra, bir de şimdi emeklilikte prime takılanlar (EPT) sorunu ile karşı karşıya kalınacağını vurgulayarak, uygulamanın memlekete faydası olmadığını savundu.

İYİ Parti Grubu adına söz olan Erhan Usta, esneklik adı altında kısmi çalışma imkânı getirildiğini. Bunun imkân değil zorlama olup asla kabul edilemez olduğunu belirterek, ‘’Çalışanların kıdem tazminatı hakları bu şekilde gasp edilecektir, bu yanlış bir durumdur’’ dedi.

EYT sorunlarının hala bir sonuca bağlanmadığına işaret eden Erhan Usta, ‘’onların çözülmesi için her defasında biz burada tavrımızı ortaya koyuyoruz’’ ifadelerini kullanarak, ’Uygulama hayata geçerse bundan sonra, yaşı gelecek primi dolmayacak insanlarla karşılaşılacak. Dolayısıyla, birde EYT'den sonra EPT, emeklilikte prime takılanlar diye bir sorunla karşılaşacağız’’ dedi.

Erhan Usta bunun yanlış olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: ‘’Her şeyi göstermelik yaptıkları gibi burada da işsizliği kâğıt üzerinde düşürmeyi amaçlıyorlar. Bir iş 2 kişiye bölünecek dolayısıyla, bir işte 2 kişi görünecek. Bu uygulamanın millete, memlekete bir faydası yoktur’’

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)