Erhan Usta, Yeni Dış Ticaret Verilerini Değerlendirdi

İYİ Parti Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erhan Usta, Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı yeni dış ticaret verilerini değerlendirerek, attığı twitte Tweet’te Berat Albayrak’ı da etiketledi.

İyi Parti 02.10.2020, 19:29 02.10.2020, 20:33
Erhan Usta, Yeni Dış Ticaret Verilerini Değerlendirdi

Berat Albayrak’ın dövizdeki artış karşısında ortaya koyduğu ‘rekabetçi kur’ iddiasının ne kadar ciddiyetten uzak olduğunu gösterdiğine dikkat çeken  İYİ Parti Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı yeni dış ticaret verilerini değerlendirerek,  Yeni Ekonomi Programının ‘çöp’ olduğunu gösterdiğini, Hükümetten gelen sorumsuz açıklamaların güven kaybına neden olduğunu dile getirdi.

Ticaret Bakanlığı bugün açıkladığı yeni dış ticaret verilerini paylaşan Erhan Usta, “Eylül ayında, geçen yılın aynı ayına göre, ihracat %4,8, ithalat ise %23,3 arttı. Bunun sonucunda dış ticaret açığı %192,7 arttı. Yılın 9 ayı toplamında ise dış ticaret açığı %79,6 artarak 37,8 milyar dolara ulaştı.” dedi.

2019 yılında büyümenin canına okuma pahasına verilen cari fazlayı ‘Türkiye ekonomisi kabuk değiştiriyor’ diye takdim edenlerin şimdi ne diyeceklerini merak ettiklerini belirten Milletvekili Usta "Yalancının mumu yatsı olmadan söndü.” dedi.

3 gün önce Hazine ve Maliye Bakanı 2020 yılının tamamında dış ticaret açığının 38,1 milyar dolar olacağını açıkladığını hatırlatan Usta, "Yılın tamamı için öngörülen açık rakamına 9 ayda ulaşıldı” diyen Usta, “bu veri, mürekkebi kurumadan Yeni Ekonomi Programı'nın ‘çöp’ olduğunu gösterdi. Hükümetten gelen sorumsuz açıklamalar güven kaybına neden oluyor” diye vurguladı.

Sosyal medya hesabından Tweet’te Berat Albayrak’ı da etiketleyen Samsun Milletvekili Erhan Usta, “Öte yandan TL'deki büyük değer kaybına rağmen ihracatın çok az artıp, ithalatın azalmak bir yana daha da fazla artması; Berat Albayrak’ın dövizdeki artış karşısında ortaya koyduğu ‘rekabetçi kur’ iddiasının ne kadar ciddiyetten uzak olduğunu göstermektedir.” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
açık