banner434

Halil Oral: Çiftçi idama mahkum edildi!

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, hububatta üretim düşüşü ve ithalatın artışı üzerinden iktidarı eleştirdi.

İyi Parti 22.03.2022, 20:39
Halil Oral: Çiftçi idama mahkum edildi!

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, İktidara, “Tarihin sizi Türk milletini ekmeğe muhtaç eden iktidar olarak yazmasına ramak kalmıştır!” diye seslendi.

İki hafta önce tarımdaki girdi fiyatlarındaki %45’lik artışı değerlendirdiklerini ve çözümler aranması için bir grup önerisi verdiklerini belirten Halil Oral, önerilerinin reddedildiğini belirtti.

 İktidara seslenen Oral, "Siz muhalefetin önerilerine eleştirilerine “istemezük” dedikçe olan Türkiye’ye olmaktadır. Siz bize kulağınızı tıkadıkça olan fakirin fukaranın sofrasına olmaktadır. Siz üç maymunu oynadıkça bu necip millet ekmek fiyatlarını düşünür hale gelmektedir." dedi.

Ankara’da 2020 yılı sonlarına kadar 1 lira 25 kuruş olan 200 gramlık ekmek fiyatı bugün 2,75’i bulduğunu, bu fiyat ise fırıncıları asla memnun etmeyen bir fiyat olduğunu belirten Halil Oral, "Bu gidişat nerede duracaktır? Vatandaşı mecazen değil gerçekten “ekmek parası” derdine düşüren bu iktidar ne zaman utanacaktır? İki hafta önce “havaya bakıp ıslık çalıyor” diye eleştirdiğim Bakan Pakdemirli’yi görevden alarak neyi çözdünüz çok merak etmekteyiz? 2022’in ilk üç ayında çiftçilere verilen destek yaklaşık 7 milyar Türk lirasıdır. Hedeflenen rakam 29 milyar Türk lirasıdır.

Sadece kötü kur politikalarınız, faiz takıntılarınız sebebiyle başlattığınız kur korumalı mevduat sistemine üç ayda 12,5 Milyar TL ödeme yapacak olan hazine çiftçimize üç ayda 7 milyarı mı reva görmektedir? 12,5 milyar bir faiz ve kur takıntısının sonucu olarak kur korumalı hesaplara ödenecektir. Tarım Kanununda Gayri Safi Milli Hasılanın yüzde biri tarıma harcanır hükmü vardır. Örneğin 2020 yılında bütün kalemleriyle bütçeden tarıma 33 milyar TL ayrılması planlanmıştır. Ancak yüzde birlik oran 50 milyar TL civarındadır." dedi.

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral açıklamasını şöyle sürdürdü:

Merak ediyorum: Tarım Kanunun 21. Maddesini hiç hakkıyla uygulayabildiniz mi? Bu işin günahı da vebali de AK Parti iktidarının üzerindedir. Tarihin sizi Türk milletini ekmeğe muhtaç eden iktidar olarak yazmasına ramak kalmıştır!

Vatandaş neden ekmek ve unlu mamullerde sıkıntı yaşamaktadır bir bakmak lazımdır. TÜİK verileri karşılaştırıldığında 2020 – 2021 yıllarındaki üretim düşüşü hububat ürünlerine şu şekilde yansımıştır:

  • Çavdar’da %32,
  • Arpa’da %30,7
  • Kırmızı Mercimek’te %30,6
  • Nohut’ta %24,6
  • Buğday’da %13,9.

Ülkemizde 2016 yılında hububattaki ithalatımız 1,4 milyar Dolar iken 2021’de bu rakam 4,2 milyar dolara yükselmiştir. Yeni Bakanımızda göreve gelir gelmez TMO üzerinden 5 yeni buğday ithalat ihalesi açılmıştır.

Çiftçiye 23 Milyar TL, ithalata 50 Milyar TL

Üretim çakılırken ithalat tavan yapmaktadır. Tarıma 2021 yılında 23 milyar TL destek verilmesi planlanmıştır. Peki ithalat ne kadar yapılmıştır? 50 milyar TL. Çiftçiden 2250 Türk Lirasından buğday alan iktidar, daha kalitesiz buğdayın tonuna 6750 Türk lirası ödemiştir. Beşli çetelere, tarım oligarklarına milyarlarca lira kaptıran bu iktidar çiftçiyi adeta idama mahkum etmiştir. Türk milleti Rusya’dan gelen ay çiçek yağı dolu gemileri canlı yayında izlemek zorunda kalacak hale nasıl düşmüştür? Bu üretim düşüşlerinin, ithalat canavarlığının sebebi nedir?

Ekebildiğiniz Kadar Ekin Demek Kolay

Türkiye’nin hububat stokları ne durumdadır? Çiftçiye “ekebildiğiniz kadar ekin” demek kolaydır. Çiftçiye 20 lira mazotla, 7500 lira gübreyle nasıl tarım yapılabilir onu anlatın da görelim. Anlatamıyorsanız da getirin sandığı yapabilenler gelsin ve gereğini yapsın.”

Önergenin üzerine yapılan konuşmaların sonrasında yapılan yoklamada AK Parti grubunun yeterli sayıyı bulamaması sebebiyle oylama yapılmadan birleşim sona erdi. Ancak AK Parti ve MHP grubu önergeye ret oyu vereceklerini beyan ettiler.

Yorumlar (0)