Hasan Aksoy: Tarihin en büyük krizi ile karşı karşıyayız

İyi Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ekonomik olarak en buhranlı dönemlerinde bile böylesi fiyat artışları olmadığını belirtti.

İyi Parti 10.06.2022, 11:34
Hasan Aksoy: Tarihin en büyük krizi ile karşı karşıyayız

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden beri ekonomik olarak en buhranlı dönemlerinde bile böylesi fiyat artışları olmadığını ifade eden İyi Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy, Ak Partinin 20 yıllık iktidarı boyunca 100 yılın birikimlerini satıp savdığını, bir taraftan da önceki iktidarların başarısızlıkları üzerinden algı yarattığını savundu.

Hasan Aksoy yazılı basın açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"İyi parti olarak kuruldukları günden beri ekonomi kadroları ile yatırımlara değil ballı ihalelere , garanti sözleşmelere karşı olduğumuzu ve söylenen ekonomik tablonun hiç de böyle olmadığını bu basiretsiz savurgan ve beceriksiz yönetim eli ile ülkenin uçuruma sürüklendiğini , değil ilk on ekonomi böyle giderse 30 lu 40 lı sıralarda yer bulamayan bir ülke olacağımızı Osmanlını son döneminde yaşananlardan daha beter bir ekonomik tablonun bizleri beklediğini iddia ettik. Gerçeklerin acı da olsa er ya da geç ortaya çıkma gibi bir huyu vardır ve maalesef bugün acı gerçeklerle yüz yüzeyiz Alım gücü her geçen gün iyice yok olan, bir gün önce zamlı gördüğü etikete bile şükreder hale gelen, yaptığı hesap market içinde gezerken bile şaşan ve kasaya geldiğinde aldığına yetmeyen halkı görün dedik

En büyük maliyet kalemlerindeki artışlar ortalama yıllık yüzde 350 seviyesine ulaşmış iken diğer tüm ihtiyaç kalemlerinin bundan etkilenmemesi ve maliyetlerin artmaması mümkün mü diye sorduk her seferinde olduğu gibi pembe tablolar ve parlayan gözler yalanını dinledik ?

Tüm suçu dış güçlere , pandemiye bağlamak en kolay iş. Ama ne yazık ki şuan Türkiye de ortaya çıkan tablonun bu mazeretlerle uzaktan yakından ilgisi yok. Tek sorun iş bilmez , liyakatsiz ve sadece dalkavukluk yaparak mevzi korumaya çalışan kadroları işbaşında tutan ve ekonomi gibi ciddi bir konuda hiç ehil olmadan kitap yazdığını iddia etme cüretini gösterenlerdir Eşdeğerlerinin beş katı fiyatlarla yandaş mütahhitlere adrese teslim ballı ihaleler vererek ülkenin kaynakları gereksiz yatırımlara harcayarak ,üretim değil de tüketime dönük bir model benimseyerek kalkınma olmaz bunun adı olsa olsa kandırma ekonomisi olur .

Benzine son bir yılda yüzde 224, yıl başından bu yana ise yüzde 103 oranında zam geldi. Motorine ise son bir yılda yüzde 239 zam gelirken, yıl başından bu yana gelen zam oranı yüzde 113 oldu. Yüzde 96 dışa bağımlı enerji sektöründe yapılan zamlar ile son bir yılda sanayide kullanılan doğalgaza yüzde 601, konutta kullanılan doğalgaza da yüzde 146 arttı."

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ekonomik olarak en buhranlı dönemlerinde bile böylesi fiyat artışlarının olmadığını ve o tarihlerde bunun üçte bir oranındaki enflasyon rakamları karşısında hükümetler devrildiğini belirten Hasan Aksoy, "Oysaki bu iktidar yaklaşık bir yıl önce '320 milyar metreküp doğalgaz bulduk’ müjdesi vermiş ve halka sudan ucuz ısınma vadetmişti Yerli uçak yerli araba üretiyoruz ucuz ulaşım için büyük projelerimiz var derken 2. El araç fiyatları bile yanına yaklaşılamaz halde Artık zam haberi duymadığımız bir haber kuşağı yok son bir yılda sadece doğalgaza 13 kere, elektriğe 12 kere zam geldi; akaryakıt için konuşmaya bile gerek yok. bir depoyu aynı fiyattan iki kere doldurma şansı sıfır ve hatta ikinci kez doldurmak isteyen vatandaş arada iki üç zam görmüş oluyor Böyle bir tabloda başta sanayici olmak üzere esnaf çiftçi küçük ölçekli imalatçılar kontak açmaya elektrik düğmesine yaklaşmaya korkar oldu sabit gelirliler için durum daha da vahim . en son açıklanan ek gösterge artışları uygulamaya geçene kadar enflasyon daha fazlasını yok edecek Emeklinin bir yıl öncesine göre alım gücü ortalama yüzde 70 düşmüş" dedi.

İYİ PARTİ özellikle ekonomi kurmayları ile bu sorunu çözeceğini ve adil eşit bir gelir dağılımı tesis ederek halkın refahını yükselteceğini belirten Aksoy, 'her geçen gün güçlenen yapımızla bu ülkeyi yönetecek kadrolarımızla bu çaresizliği çözmek için geliyoruz İyi Parti kadroları farklı konularda uzman yöneticileri ile nasıl bir Türkiye inşaa edeceğinin çalışmalarını yapıyor ve İl İl İlçe İlçe öncelikle teşkilat mensuplarına bilgilendirme toplantıları düzenliyor." dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)