Hülya Tombul: Kansere karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz!

İYİ Parti Samsun İl Başkanlığı Toplumsal Politikalardan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Hülya TOMBUL, Kanser türleri arasında en çok meme kanseri görüldüğünü, bununla beraber en yüksek tedavi başarısı da meme kanserinde elde edildiğini belirtti.

İyi Parti 15.10.2021, 11:38 15.10.2021, 12:53
Hülya Tombul: Kansere karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz!

Ekim ayı, Türkiye’de ve Dünya’da meme kanserine dikkat çekmek ve erken teşhisin önemini hatırlatmak için farkındalık ayı olarak belirlendiğini belirten, Hülya Tombul, "Kanser türleri arasında en çok meme kanseri görülmektedir, bununla beraber en yüksek tedavi başarısı da meme kanserinde elde edilmektedir." ded.

Her 5 kişiden birinin yaşamı boyunca kansere yakalandığı bir dünyada yaşandığına dikkat çeken Halya Tombul,  kansere karşı erken tanı ve sağlıklı yaşam kurallarına uyulması toplum için büyük önem taşıdığını belirtti.

İYİ Parti Samsun İl Başkanlığı Toplumsal Politikalardan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Hülya TOMBUL, yazılı basın açıklamasında şunları söyledi:

"İçinde bulunduğumuz Ekim ayı, Türkiye’de ve Dünya’da meme kanserine dikkat çekmek ve erken teşhisin önemini hatırlatmak için farkındalık ayı olarak belirlenmiştir. Kanser türleri arasında en çok meme kanseri görülmektedir, bununla beraber en yüksek tedavi başarısı da meme kanserinde elde edilmektedir.

Her yıl 2,3 milyon kişiye meme kanseri tanısı konulmakta ve 685 bin kadın meme kanserinden yaşamını yitirmektedir. Her 8 kadından biri yaşam boyunca meme kanserine yakalanma riskine sahiptir. Bu sebeple meme kanseri ile ilgili bilgili ve bilinçli olmamız gerekmektedir.

Türkiye'de her 5 meme kanseri tanısı konulan kadınlardan biri 40 yaş altındadır. Özellikle genç nüfusun farkındalığının artırılması elzemdir. Erken tanıda hastaların yüzde 90'ı iyileşmektedir. 20-40 yaş arası olanların ayda bir kendi kendine kontrol yapmaları ve iki yılda bir meme muayenesi yaptırmaları, 40 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın ise ayda bir kendi kendine kontrol yapmaları, yılda bir meme muayenesi yaptırmaları ve iki yılda bir mamografi çektirmeleri erken teşhis için çok önemlidir.

Tüm kanserlerde olduğu gibi, sağlıklı yaşam kurallarına uyarak kanseri engelleyebiliriz. Sigara kullanmamak, Akdeniz diyetiyle beslenmek, alkol kullanmamak, sağlıklı kiloda kalmak, annelerde 1,5 - 2 yıl emzirmek, haftada 150 dakika egzersiz yapmak gibi basit kurallarla neredeyse kanser türlerinin 3'te birine yakınını önleyebilme ihtimalimiz bulunmaktadır.

Küresel düzeyde her yıl 12 milyondan fazla insanın kanser olduğu bir dönemde, sorumluluklarımızın bilincinde olarak kansere karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz. Çünkü biz farkındayız, hep birlikte kanseri yeneceğiz

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)