İsmail Ok, Çuha Adası Türk Toprağıdır verilmez!

Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na soru önergesi yönelten TBMM Divan Katip Üyesi ve İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır, varsa  ne zaman gündeme alınacaktır? “diyerek uyardı.

İyi Parti 30.07.2019, 17:45
İsmail Ok, Çuha Adası Türk Toprağıdır verilmez!

İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok; Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na soru önergesi yöneltti.

İsmail Ok, Ege Denizinde bulunan 18 Türk adasının işgalinden sonra eğer önlem alınmazsa 19. Adanın da kaybedilebileceğini belirterek, bu adanın Ege Denizinden Akdeniz’e geçişi sağlayan Kitira Geçidini kontrol eden stratejik bir öneme haiz olduğunu, kalan son adanın Türk Egemenliğinde olması adına bakanlığın bu konuda bir adım atıp atmayacağı sorusunu yöneltti.

“Küçük Çuha Adası” Türk Egemenliğinde kalmıştır.

Ege Denizinde 18 Türk adasını işgal eden Yunanistan’ın 19. Adamızı da işgale hazırlandığını basından takip etmekte olduğunu belirten İsmail Ok, "Yunan Hükümeti bu adanın kendilerine ait olduğunu iddia ederek “ Küçük Çuha Adası’na “ yerleşecek olanlara ev ve arsa ile birlikte ayda 500 Euro ( 3 bin 175 lira) maaş vereceğini açıklamıştır. 1913 ve 1923 Lozan Antlaşması ile “Küçük Çuha Adası” Türk Egemenliğinde kalmıştır. Uydudan alınan fotoğraflarında Yunanistan’ın, Türkiye’ye ait “Küçük Çuha Adasını” 2004 yılında yerleşime açtığı açıkça görünmektedir." dedi.

TBMM Divan Katip Üyesi ve İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, açıklamasını şöyle sürdürerek uyarıda bulundu:

"Yunanistan’ın Küçük Çuha Adasını işgal etmesinin engellenmesi ve adada Türk Deniz Kuvvetleri tarafından deniz üssü açılarak Kitira Geçidinin kontrol altına alınması yönünde Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır, varsa ne zaman gündeme alınacaktır? “

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)