Alexa

İsmail Ok, Süt Üreticilerine Verilen Destek Artırılsın!

Süt üreticilerinin yanında olmaya devam ettiğini belirten İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, TBMM Başkanlığı’na verdiği kanun teklifinde süt üreticilerine verilen desteğin arttırılmasını talep etti.

İsmail Ok, Süt Üreticilerine Verilen Destek Artırılsın!

İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, süt üreticilerine verilen desteğin arttırılmasını talep ederek, litre başına 10 kuruş olan prim 25 kuruşa çıkarılmalıdır” dedi. 

Verilen sözler tutulmuyor

Seçimlerden önce çiğ süt üreticilerine 25 kuruş olarak açıklanan prim desteği ödenmediği gibi destek geri çekilerek litre başına 10 kuruşa düşürüldüğünü belirten İsmail Ok, "Üreticinin payına yine müjde adı altında felaket düştü. Ekonomik krizle boğuşan üreticiler her defasında AKP iktidarı tarafından daha dar boğaza itiliyor. Verilen sözler tutulmuyor, gün be gün üretici adeta üretimden el çektiriliyor." dedi.

Bakanlığın, çiğ süt primini Mayıs’tan geçerli olmak üzere 10 kuruşa düşürdüğünü dilegetiren Ok, "çiftçi çiğ süte 15 Kasım’da yapılacak 30 kuruşluk zammı almadan geri dönük olarak alacağı prim kesilmiş oldu. Seçimden sonra sadece Nisan ayında 25 kuruşluk prim ödemesi devam etti. Şimdi Mayıs-Haziran dönemi primler ödenecekken Bakanlık bütçeyi gerekçe göstererek primi 10 kuruşa düşürdü.Yaşanılan tüm bu gelişmeler karşısında çiğ süt üreticileri ülkede ki ekonomik krizin ve girdi maliyetlerinin yüksekliğin yanında yeni bir kriz ile de burun burunadır. Bu çiğ süt üreticilerini üretimden uzaklaştırarak hayvanlarını kesime göndermeye zorlamaktadır." dedi.

Derhal vazgeçin

Verdikleri kanun teklifi ile çiğ süt üreticilerinin sorunlarına derman olmak için adım atılmasına, yaraların sarılmasına yardımcı olmak istediklerini belirten İsmail Ok, "Krizin faturasını üreticiden, çiftçiden, işçiden, çalışandan çıkarmaktan derhal vazgeçin. Yandaşlar için kalem kalem milyonlar silinirken, üreticiye sırt çevrilmesi büyük bir utançtır. Bu kara lekeden kurtulmak ise devletin sorumluluğudur. Gerekli adımlar atılana dek üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.
 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2019, 20:03
YORUM EKLE