Alexa

İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail OK, Marmara Adası Yangınını Sordu

Balıkesir’in Marmara Adasında çıkan yangını Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne taşıyan İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail OK, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den cevap bekliyor.

İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail OK, Marmara Adası Yangınını Sordu

İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail OK, Balıkesir’in Marmara Adasında çıkan yangını TBMM'ye getirerek, Konu hakkında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sorularını yöneltti.

Balıkesir'de nedeni tespit edilemeyen yangın birçok evin boşaltılmasına neden olurken; beş ev ve bir minibüsün yandığı da tespit edildi. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilk yaptığı açıklamalarda 80 hektar arazinin yandığı tespit edildi. 

İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail OK, Pakdemirli'ye yönelttiği soru şöyle:

‘’Yaşanan durum içimizi yakıyor. gün geçmiyor ki bir doğa harikası daha yok oluyor. Bir yandan madenler, bir yandan orman yangınları ülkemizi yok ediyor. Dün gerçekleşen yangın esnasında bölge halkından bir çok telefon aldım. Yangının başlama saati ile müdahale saati arasında büyük farklar olduğu ve yeterli müdahale nedeniyle yangının söndürülemediği yönünde güçlü iddialar var. Bu iddiaları Bakan Pakdemirli’ye sorduk. Artık tek bir fidanın kesilmesine, yanmasına ve yakılmasına sabrımız kalmadı.’’ dedi. 

Marmara Adası’nda gerçekleşen yangının büyümesinde geç ve yetersiz müdahalenin olduğunu iddia eden İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail OK, yaşanan yangında Balıkesir Büyükşehir Belediyesini suçladı.

Ada halkımızın bizlerden tek bir talebi var

Yangının ilk beş saatinde sadece bir helikopter ile uzun süreli aralıklar ile müdahale edildiğini ve Ada da Balıkesir Büyükşehir Belediyesine ait sadece 2 söndürme aracının bulunduğunu, bu araçlardan bir tanesinin de arızalı olduğunu belirten Ok,’’Yangınlar ile mücadele de çok geride kalmış durumdayız. Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin Marmara Adasında 2 adet söndürme aracı olduğunu ve yangında bunların 1 tanesinin yaşadığı arıza nedeniyle söndürme faaliyetleri esnasında yardımcı olamadığını ada halkımız bizlere iletti. Balıkesir’i beş yılda Türkiye’nin en borçlu belediyeleri arasına sokanlar, yandaşlardan milyarlarca liraya makam aracı kiralayacağına Marmara Adasına yeni ve sağlıklı bir itfaiye aracı alsaydı keşke. Ada halkının bireysel müdahale ve mücadelesi olmasaydı tüm ada evlerinin yanacağını bugün daha iyi görmekteyiz. Bu nedenle Marmara Adalı hemşerilerime yeniden teşekkür ederim. Ada halkımızın bizlerden tek bir talebi var, oda sorumluların ve ihmallerin ortaya çıkartılması. Biz de bu konuda elimizden geleni yapacağız’’ dedi.

"Balıkesir Büyükşehir’in kapısına ‘Devren Kiralık’ yazacaklar."

İsmail OK, büyükşehir belediyesinin maddi imkansızlıklardan dolayı ilçe belediyelerine devrettiği birçok birimin içerisine itfaiyenin de eklenmesi gerektiğini söyleyerek, ‘’ Bundan beş ay önce halkımıza yalan ve hayal satanların gerçek yüzü bugün ortaya çıkmıştır. En büyük kişisel değeri iyi yalan söylemek olan Yücel Yılmaz belediyenin ilçelerde ki tüm hizmet ve birimlerini beceriksizliklerinden dolayı devretmektedir. Utanmasalar Balıkesir Büyükşehir’in kapısına ‘Devren Kiralık’ yazacaklar. Hiç olmadı itfaiyeleri de ilçe belediyelerine devretsinler ki Marmara Adası vakası bir daha yaşanmasın. Sözlerim Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’adır. İtibar için makam uçağı ve makam araçları alacağınıza, ülkenin ve şehrin istikbali için yangın söndürme uçağı ve itfaiye aracı alın’’ dedi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2019, 23:08
YORUM EKLE