Alexa

İyi Parti İstanbul'da 39 ilçede itiraz etti!

İyi Parti, İstanbul’un 39 ilçesinde ilçe seçim kurullarınca oluşturulan, sandık kurulu başkan ve üyelerinin tespitine itiraz etti.

İyi Parti İstanbul'da 39 ilçede itiraz etti!

İyi Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Av. Osman Erusta son dakika haberde, itiraz gerekçesiyle ilgili yaptığı açıklamada, sandık kurullarının usulsüz oluşturulduğu iddiası ile seçim iptal ettirenlerin, itiraz ettikleri usulsüzlükleri yeniden yaptıklarını söyledi.

Av. Osman Erusta, siyasi partilere dağıtılan listelerde, kamu görevlisi olduğu ifade edilen kişilerin kurumlarının adının, sözkonusu kurumlarda hangi görevde bulunduklarının ve kamu görevlisi olup olmadıkları hususunun net bir şekilde belirtilmediğine dikkati çekerek, YSK’nın son aldığı kararla kamu görevlisi tanımının bir nevi 657’lilerle sınırlandırıldığını vurguladı.

 Av. Erusta açıklamasının devamında, “Bize gelen listelerde belediye görevlisi yazıyor. Belediyeler bünyesinde çalışan işçiler kamu görevlisi değildir. Belediye iştiraklerinde çalışan kişiler ise, fonksiyonları ne olursa olsun kamu görevlisi değildirler. Yine eğitim kurumlarından isimler bildirilmiş ama görevi ve kurumu tam olarak yazılmamıştır” dedi.

İSTANBUL'DA 39 İLÇEYE İTİRAZ...

İstanbul'un 39 ilçesinde 24 Mayıs'ta ilçe seçim kurullarınca oluşturulan, sandık kurulu başkan ve üyelerinin tespitine itiraz ettiklerini belirten Erusta açıklamasını şöyle sürdürdü; “YSK’nın İstanbul seçimlerinin iptaline ilişkin vermiş olduğu 4219 sayılı kararında bir kısım sandık kurullarının, ilçe seçim kurullarınca kanuna aykırı oluşturulması ve bu hususun da seçim sonucuna müessir olması nedeniyle 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptaliyle yenilenmesine dair kararından sonra, oluşturulacak sandık kurulu başkan ve üyelerinin tespitinde, benzer hataların yaşanmamasını beklerken, ne yazık ki aynı hataların tekrar edildiği görülmüştür. Bu kapsamda İstanbul’un 39 ilçesinde 24.05.2019 tarihinde ilçe seçim kurullarınca oluşturulan, sandık kurulu başkan ve üyelerinin tespitine tarafımızca itiraz edilmiştir." dedi.

MAZERET VERMEMEMİZ GEREKİYOR

Yaptıkları itirazlarla, olası risklerin önlemini anladıklarını ve süreci takip ettiklerini, ilçe seçim kurullarının hata yapmalarının önüne geçtiklerini ifade eden Av. Erusta; 31 Mart tarihinden sonra yaşanılan bu süreç seçim güvenliğini ve güvenilirliğini sağlamak bakımından YSK’ya güvenmenin ne kadar beyhude olduğunu bize göstermiştir. Yani biz, memleketin hangi partiden olursa olsun ahlaklı insanları, seçimin sonradan iptal edilmesine neden olabilecek her türlü ihtimali önceden öngörmek ve buna göre tedbirlerini almak zorundayız. Daha açık ifadeyle bir daha sandıkta kazanıp masada kaybetmemek için YSK’nın eline mazeret vermememiz gerekiyor." dedi.

Ülkenin huzur bulmasını istediklerini kaydadan Erusta, "İyi Parti haksızlıkların karşısında dimdik ayakta durmaya ve Türk halkının çıkar ve menfaatlerini gözetmeye devam edecektir. İstanbul genelinde 39 ilçede yaptığımız itirazların takipçisi olmaya devam edeceğiz. Asla kimsenin şahsi çıkar ve menfaatleri için, kural ihlali yapmasına müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2019, 01:53
YORUM EKLE