İyi Parti Milletvekili Ok, Çiftçiler için TBMM'ye Kanun Teklifi

İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail OK, Tarımsal Sulama ve Köy İçme Suyu Elektrik borçlarının yapılandırılmasını öngören kanun teklifini TBMM’ye sundu.

İyi Parti 08.10.2019, 10:01 08.10.2019, 11:01
İyi Parti Milletvekili Ok, Çiftçiler için TBMM'ye Kanun Teklifi

Yükselen elektrik maliyetleri ile binlerce çiftçinin icralık olması üzerine İyi Parti’den çözüm önerisi sunuldu. Tarımsal Sulama ve Köy İçme Suyu Elektrik borçlarının yapılandırılmasını öngören kanun teklifini TBMM’ye sunan İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail OK, bu teklifin çiftçilere can suyu olacağını belirtti.

Tarımsal üretimde kullanılan maliyet için önemli girdi kalemlerinden birinin elektrik olduğunu belirten İsmail Ok, Türkiye’deki elektrik abonesi sayısının 43 milyon 800 bin ve abonelerin yüzde 1,4’ü tarımsal sulama abonesi olduğunu belirtterek, tarımsal sulamada kullanılan elektrik, Türkiye’de elektrik tüketiminin yüzde 2,7’sine denk geldiğine işaret ederek şöyle konuştu:

Çiftçi iflasın eşiğine geldi

"Elektrik fiyatlarındaki artış üreticilerimizi zorlamaktadır. Geçmişteki maliyetlerde sulama ücreti hesaba dâhil edilmemekteydi. Ancak son dönemlerde çiftçilerin yer altı sularına yönelmesi ile tarımsal sulama elektrik maliyeti çiftçilerin belini bükmeye başlamış ve en önemli girdi maliyetleri arasında yeri almıştır. Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz ve tarımsal üretimde yaşanan aksaklıklar ile birlikte çiftçilerimiz elektrik faturalarını ödeyemez duruma düşmüş ve üretim yapamaz hale gelmiştir. Yaşanan tüm bu olumsuzluğa karşı devletin çiftçisine bir yardım eli uzatması ve bir can suyu vermezi elzem bir hal almıştır’’ 

Çiftçiler Toprafa Küstü

Tarım sektörünün tüm ülkeler için en stratejik sektörlerden bir olduğuna dikkat çeken İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail OK, yanlış tarım politikalarının çiftçiyi iflasın eşiğine getirdiğini; elektrik, gübre ve mazot gibi temel ihtiyaçları karşılayamadıkları için çiftçinin toprağa küstüğünü söyledi.

Tarımsal ürünlerin birçok sektöre hammadde olduğunu ve istihdam ve ihracata ciddi destekleri de beraberinde getirdiğini belirten İsmail ok, "Verimli toprakları ve tarımsal üretim için uygun bir iklime sahip konumuyla Türkiye, tarımsal üretimde ne yazık ki istenilen seviyelere ulaşamamıştır. Ekilen tarım arazileri son 16 yılda yaklaşık 3 milyon dekar azalırken, tarımsal ithalat ve dış ticaret açığı ciddi şekilde artmıştır. Tarım alandaki yanlış uygulamalar nedeniyle yaklaşık 60 milyon dolarlık bir kaynak, Türk üreticisi ve yurttaşlarımız yerine tarım ithalatı ile yabancı ülke çiftçilerine gitmiştir’’ dedi.

67 BİN ÇİFTÇİ İCRALIK OLDU

Tarımsal Sulama ve Köy İçme Suyu Elektrik borçları nedeniyle 2018 yılında 67 bin çiftçi faizli borca düştüğü ve 3 bin çiftçinin icralık olduğunu Enerji Bakanı Fatih Dönmez'in açıkladığını belirten Ok, "2019 yılında da elektrik zamları ile bu rakamın daha da arttığı tahmin edilmektedir. Hazırlanan teklif ile çiftçilerin rahat bir nefes alacağı söyleyen  TBMM Divan Katip Üyesi ve İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, ‘’Amacımız çiftçimizin üretime devam etmesi ve  dönemsel devam eden krizlerin çözümüdür’’ dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442