Alexa

İyi parti Milletvekili OK'tan 12 Milyon Emekliyi İlgilendiren Kanun Teklifi

İyi parti Balıkesir Milletvekili İsmail OK, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin Kanun Teklifi sundu.

İyi parti Milletvekili OK'tan 12 Milyon Emekliyi İlgilendiren Kanun Teklifi

Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin Kanun Teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na sunan İyi parti Balıkesir Milletvekili İsmail OK, Genel gerekçesini şöyle açıkladı.

GENEL GEREKÇE

Emekliler 12 milyonu aşan sayılarıyla ülkemizin en önemli toplumsal gruplarından birini oluşturmaktadır. Ücretli çalışan sayısının 18 milyon civarında olduğu düşünülecek olursa emeklilerin ne kadar önemli bir toplumsal grup olduğu görülecektir.

Emekliler geçim sıkıntıları yaşamaktadır.

Emeklilik çalışmaya bağlı bir haktır ve çalışma hakkının devamı niteliğindedir. O nedenle emeklilerin sorunları çalışma hayatının sorunlarının en önemli parçalarından biridir. Ömürlerinin en güzel yıllarını çalışarak tüketmiş olan emeklilerin yaşlılıklarını mutlu, huzurlu refah içinde geçirmesi, devletin ve toplumun onlara en temel borcudur.

Ancak 8 milyonu aşkın yaşlılık aylığı alan emekli ve 4 milyon civarındaki hak sahibiyle birlikte emekliler ciddi geçim sıkıntıları yaşamaktadır.

Açlık sınırının 1600 TL’yi geçtiği ülkemizde 2 milyon memur emeklisi açlık ve yoksulluk sınırları arasında sıkışıp kalmıştır. 10 milyon işçi ve Bağ-Kur emeklisi ise açlık sınırı altına itilmiştir. Gerçek hayat pahalılığını yansıtmayan enflasyon yükseldikçe 12 milyon emekli ücreti gün ve gün erimeye devam etmektedir. Yaşamının en verimli dönemini halkına, ülkesine, ailesine hizmet vererek geçiren emeklinin yüzde %70’i ‘ay başını nasıl getireceğim' endişesi içinde kaderine terk edilip açlığa mahkum edilmişlerdir.

Emekli sayısı azımsanamayacak kadar çok

Emeklilerin ödeme sıkıntısı çektikleri en önemli gider ise, hiç kuşkusuz yaşam için vazgeçilmez olan elektrik, su, doğalgaz gibi temel ihtiyaçlar. Son bir yılda konutlarda elektriğe %45, doğalgaza %35 zam yapılmıştır. Birçok emekli elektrik, su, gaz faturasını ödeyemediği için, bu hizmetlerden düzenli yararlanamamaktadır. Çünkü ödenemeyen faturalar nedeniyle kesintiler yaşanmaktadır. Öyle ki eksi 10, eksi 20 derece soğukta bile gaz kullanamadığı için gününü battaniye ve yorgan altında geçiren emekli sayısı azımsanamayacak kadar fazladır. Emekliler, devletin vatandaşına sunmak zorunda olduğu elektrik, su, doğalgaz hizmetlerinden en uygun fiyata yararlanmalıdır.

Bu nedenle hazırlanmış olan kanun teklifimiz, emeklilerimizi bir nebze olsun rahatlatmak ve geçinmelerine katkıda bulunmak adına zorunlu masraflarından olan elektrik, su ve doğalgaz faturalarında %40 indirim yaparak, emeklilerimize yaraşır bir hayat sürmelerini hedeflenmektedir.

KAMU KURUM VE KURULUŞLARININ ÜRETTİKLERİ MAL VE HİZMET TARİFELERİ İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

Madde 1- 8/1/2002 tarihli ve 4736 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 1 inci maddesinin 10 uncu fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir.

‘’İlgili mevzuat gereğince emekli olan vatandaşların ise elektrik enerjisi, su ile doğalgaz ücretlerinde %40 indirim uygulanır’’

Madde 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 12:29
YORUM EKLE