Alexa

İyi Parti Milletvekili Yaşar; Göçü Teşvik Ediyorsunuz

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar; “hangi belediye olursa olsun, her zaman söylediğimiz gibi, A, B, C, D, E partisi diye bakmıyoruz, biz sorunun geldiği yere değil, sorunun kendisine bakıyoruz. " dedi.

İyi Parti Milletvekili Yaşar; Göçü Teşvik Ediyorsunuz

Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu’nda İller Bankası AŞ.’nin Sayıştay raporlarının görüşmeleri yapıldığını belirten Bedri Yaşarküçük belediyelere gönderdiğiniz rakamlarla bu belediyelerin yatırım yapmalarının mümkün olmadığını söyledi.

İller Bankası AŞ.’nin belediyelere ayırdığı bütçeyi eleştirerek sözlerine başlayan Samsun Milletvekili Yaşar, Samsun ilinin sanayi şehri sıralamasında geriye düştüğünü ifade ederek, “Ben öncelikle İller Bankasının belediyelerimize dağıttığı rakamlarla söze başlamak istiyorum. Özellikle Anadolu'da, -Samsun'dan örnek verirsek- Samsun, şu an sanayi şehri gibi görünse bile ilk 10'lardan şu an 36'ncı sıralara düştü, ilçelerin durumu da ortada. İller bir taraftan göç verdikçe İller Bankasının belediyelere ayırdığı rakam da otomatikman azalıyor; yani biz bir noktada göçü de teşvik etmiş oluyoruz. Gelen vergilerden dolayı daha çok büyükşehirlere bütçe ayırıyorsunuz, otomatik olarak büyükşehirlerde de bir yığılma oluşuyor. Anadolu neredeyse boşalıyor.” dedi.

"Ayırdığınız rakamlarla küçük belediyelerin yatırım yapması imkânsız!"

İller Bankası’nın küçük ölçekli belediyelere ayırdığı bütçenin yetersiz olduğuna dikkat çeken Yaşar şunları ifade etti; “küçük belediyelere gönderdiğiniz rakamlarla bu belediyelerin yatırım yapmaları mümkün değil! Bakın, belediyenin aylık geliri 30 bin diyelim, o da personel giderlerini bile karşılamıyor. Gümüşhane'nin Torul Belediyesi bir itfaiye aracını yirmi yılda ancak ödeyebildi. Geliri ancak personeli karşılayabiliyor, yatırım yapması zaten mümkün değil.”

"Devlet, parti ayrımı yapmaksızın altyapı hizmetini sağlamalıdır!"

Samsun Milletvekili, hibe kredilerinin, gerektiği takdirde devletin kaynaklarının herhangi bir kriter aranmaksızın, geliri olmayan belediyelere verilmesi gerektiğini belirten Bedri Yaşar, belediye ayrımı, parti ayrımı yapmadıklarının altını çizerek, "“Hangi belediye olursa olsun, her zaman söylediğimiz gibi, A, B, C, D, E partisi diye bakmıyoruz, biz sorunun geldiği yere değil, sorunun kendisine bakıyoruz. Dolayısıyla özellikle bu nüfusa dayalı paylaşımlarda çok ciddi sorunlar yaşanıyor ve belediyelerin bu rakamlarla yatırım yapması mümkün değil. İkincisi: Bu kapsamda bu küçük belediyelerle ilgili bu hibe kredilerinizden ne kadar istifade ettirdiniz? Yani toplam ne kadar hibe krediniz var, ne kadarı nüfusu daha düşük yani gelirine mukayese edildiği zaman yapılan hibe kredilerin gelirlerle arasında nasıl bir ilişki var? Onunla ilgili ben cevap istiyorum.” dedi.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE