İyi Parti Samsun İl Başkanlığı, Adolesan Gebeliği Teşhisi İçin Bilgi İstedi

İyi Parti Samsun İl Başkanlığı Adolesan GİYİ Parti Kadın ve Aileden Sorumlu Samsun İl Başkan Yardımcısı Şadan Saraç, Samsun 5. Noter'e ihbarname ile başvurarak noter aracılığıyla Samsun'daki kamu hastanelerinden Adolesan Gebeliği teşhisi ile ilgili bilgi istediebeliği Teşhisi İçin Bilgi İztedi

İyi Parti 02.02.2018, 15:17 02.02.2018, 15:31
İyi Parti Samsun İl Başkanlığı, Adolesan Gebeliği Teşhisi İçin Bilgi İstedi

İstanbul ili Küçükçekmece ilçesinde hizmet sunan bir kamu hastanesinde 38’i 15 yaşını, 77’si ise 18 yaşını tamamlamamış mağdur kız çocukların gebelik muayenesi veya doğum için hastaneye başvurduğu ve Adolesan Gebeliği teşhisi ile hizmet aldığı, fakat yasal zorunluluk bulunmasına rağmen bu vakaların adli mercileri ihbar edilmediği haberlerinin ardından İYİ Parti Kadın ve Aileden Sorumlu Samsun İl Başkan Yardımcısı Şadan Saraç, Samsun’da da bu tür vakaların yaşanıp yaşanmadığını sordu. Samsun 5. Noterliği’ne giden Saraç noter aracılığıyla Samsun'daki kamu hastanelerinden de konu ile ilgili bilgi istedi.

"HER TÜRLÜ ŞİDDETE KARŞIYIZ"

Noter önünde basın açıklaması yapan Saraç, "Kamuoyunda ciddi ve haklı bir infial yaratan, Hürriyet Gazetesi’nin Dinçer Gökçe imzalı “Türkiye’yi sarsacak utanç listesi” başlıklı haberinde; İstanbul ili Küçükçekmece ilçesinde hizmet sunan bir kamu hastanesinde 38’i 15 yaşını, 77’si ise 18 yaşını tamamlamamış mağdur kız çocuklarımızın gebelik muayenesi ve/veya doğum için hastaneye başvurduğu ve Adolesan Gebeliği teşhisi ile hizmet aldığını ve fakat yasal zorunluluk bulunmasına rağmen bu vakaların adli mercilere ihbar edilmediğini öğrenmiş bulunmaktayız. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener hanımefendinin her vesilede vurguladığı üzere; İYİ Parti, kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet ve her türlü istismarlara karşı ilkesel bir parti programına sahiptir" dedi.

"KARARLI ADIMLAR ATACAĞIZ"

Saraç açıklamasında şu ifadelere yer verdi; "Bu konunun genel ahlak, genel sağlık ve kamu yararını doğrudan ilgilendirmesi ile birlikte, partimizin vazgeçilmez ilkeleri arasında sayılan “çocuk istismarı” “çocuk yaşta evlilik” ve “aile içi şiddet” gibi konulardaki tüm gelişmeler tarafımızca yakından takip edilerek gerekli önlemlerin alınması için zaruri görülen tüm idari ve adli süreçlerin başlatılması hususunda kararlı adımlar atacağımızdan hiç kimse şüphe duymamalıdır. Ancak, habere konu somut olayla ilgili sadece adı geçen kamu hastanesi nezdinde sınırlı bir inceleme başlatılmış olması, kamu vicdanını tam anlamıyla rahatlatmamaktadır.

"SİYASİ SORUMLULUĞUMUZUN GEREĞİDİR"

Bu ve benzeri suç teşkil eden eylemlerin kamu görevlileri tarafından ihbar edilmesi zorunluluğunun kanun ile yükümlülük altına alındığını özellikle hatırlatmak isteriz.

Bu nedenlerle, ülke genelinde infial uyandıran bu konunun Samsun genelinde hizmet veren tüm kamu hastaneleri açısından araştırılması, siyasi sorumluluğumuzun gereğidir. Bu itibarla Anayasamızın “Dilekçe, bilgi edinme ve kamu denetçisine başvurma hakkı” başlıklı 74. maddesi ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu gereğince, aşağıda bilgilerinize sunulan bilgi ve belgelerin, yazılı olarak tarafımıza ivedi olarak verilmesini istedik."

Yorumlar (0)