İYİ Parti Sözcüsü Çıray, Başkanlık Divanı Görüşlerini Açıkladı

İYİ Parti Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Aytun Çıray TBMM’de yaptığı basın toplantısında Meral Akşener yönetiminde toplanan Başkanlık Divanı’nın görüşlerini açıkladı.

İyi Parti 21.02.2018, 14:25 21.02.2018, 14:56
İYİ Parti Sözcüsü Çıray, Başkanlık Divanı Görüşlerini Açıkladı

İYİ Parti  Parti Sözcüsü Aytun Çıray, Meral Akşener yönetiminde toplanan Başkanlık Divanı’nın Türkiye gündemine ilişkin görüşlerini açıkladı.Çıray yaptığı yazılı basın açıklamasında, “Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Tillerson’un  AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun tercümanlığında yaptığı görüşmeyi değerlendirdiklerini. ifade etti.

İYİ Parti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’la 15 Şubat 2018 tarihinde Beştepe Sarayında, Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun tercümanlığında, 3 saat 15 dakikalık resmi tutanaklara geçirilmeyen bir görüşme yapıldığını bunun Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin diplomatik geleneklerine ve yüksek çıkarlarına tamamen aykırı olduğunu savundu.

İYİ Parti'nin tutanaklara geçirilmemiş bu toplantıda alınan hiçbir kararı ve verilmiş hiçbir sözü tanımadığını ve bağlayıcı saymadığını Türk Milleti önünde bütün devletlere deklare ettiğini belirterek, "İYİ Parti için tutanaksız bu görüşme, fiili olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin dış politikaları açısından yok hükmündedir!" dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin dış politikalarını Sayın Meral AKŞENER’İN cumhurbaşkanı seçilmesi ile birlikte, milletten ve anayasal parlamenter demokrasiden alınan güçle yeniden inşa ve ihya edeceklerini belirten Çıray; "Bop çerçevesinde kayıt dışı verilen sözleri tarihin çöplüğüne atacağız." dedi.

ABD Dışişleri Bakanı’ın kayıtlardan kaçırılmış tutanaksız görüşmelerinin ardından Afrin harekâtını çok boyutlu etkileyebilecek gelişmeler olduğunu dile getiren Çıray,  Suriye ve onu bir partner olarak gören Rusya ile ilişkilerde Türkiye Cumhuriyeti açısından endişeyle takip edildiğini, Saray rejiminin bir zamanlar Türk Milleti’ni aldatmak için kullandığı ‘win-win’ (kazan-kazan) sloganı, Türkiye Cumhuriyeti dışında herkesin kazandığı bir kaybetme oyununa dönüştüğünü dile getirdi.

Alman Dışişleri Bakanı  Sigmund Gabriel, ülkemizde terör propagandası yapmak ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek suçlamasıyla bir yıldır tutuklu olan Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel’in, bizzat Sayın Erdoğan’ın Vatikan gezisi sırasında bir diplomasi operasyonuyla serbest bırakılmasının sağlandığını açıkladığını belirten Aytun Çıray, "Deniz Yücel’in salıveriliş tarzı, Türkiye’de  hukuk devletinin yok hükmünde olduğunun ve Türkiye’nin tek adam rejimiyle yönetildiğinin dünyaya ilânıdır. dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)