Alexa

İyi Partili Çakıroğlu; İyi Parti Kazanan mı, Kaybeden mi?

İYİ Parti Şişli İlçe Başkan Yardımcısı Gürkan Çakıroğlu, seçimlerin ardından İyi parti'nin kazanıp- kazanmadığı ile ilgili yaptığı yorumda; İyi Parti'nin kazanmadığını ancak kaybetmediğini de ifade etti.

İyi Partili Çakıroğlu; İyi Parti Kazanan mı, Kaybeden mi?

Gürkan Çakıroğlu, İYİ Parti kuruluşundan 7 ay sonra girdiği ilk genel seçimlerde %10 oy alırken Cumhurbaşkanı adayı Akşener ise %7,5 civarı oy aldığını söyleyerek, "Bu sonuçlar başarı mı yoksa başarısızlık mı? Burada göreceli bir başarısızlık ve kesin olan da bir başarı söz konusudur" ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Şişli İlçe Başkan Yardımcısı Gürkan Çakıroğlu, yaptığı yazılı basın açıklamasında, "Öncelikle şunu belirtmemiz lazım ki partide, sayın genel başkanda hareketin kuruluşunda aldığı rüzgâra göre başarısız bir seçim geçirdi lakin normal şartlarda, yeni kurulan bir partinin 7 ayda ve olanca baskıya, zulme rağmen %10 alması gelecek adına umut verici bir başarıdır, tabi ileriye dönük doğru hamleler yapıldı" dedi.

YANLIŞ STRATEJİ

Millet İttifakı ve İYİ Parti’nin başarısızlığının sebeplerinin olduğunu dile getiren Çakıroğlu, "Birincisi Erdoğan’ın doğru, Millet İttifakı’nın aşağıda detaylandıracağım yanlış stratejisi. Erdoğan’ın Meral Akşener’in başlangıçtaki rüzgarını söndürme adına onu ve partiyi muhatap almaması ve Muharrem İnce adı çıkar çıkmaz bizzat kendisi ve medya ordusuyla onu parlatma adına her şeyi yapması çok doğru bir süreç okumasıydı." dedi.

Erdoğan kendisini yıkacak olanın ancak ve ancak sağ içinden gelebileceğini çok iyi bildiğini kaydederek, "Erdoğan, CHP adayı taş çatlasa 30 alır diye düşündü ki öylede oldu. CHP’nin günümüz konjonktüründe merkez sağdan oy alabilmesi için 2030’lu yılların gelmesi yani bir kuşağın daha geçmesi gerekiyor." şeklinde konuştu.

"İttifaka hamle olarak mecburi bir ittifak"

İkinci sebebin ise Millet İttifakı’nın yanlış stratejilerle yola çıktığını belirten Çakıroğlu, İttifak sözde kaldığını ve karşı ittifaka hamle olarak mecburi bir ittifak kurduklarını kabul edercesine politikalar izledilklerini dile getirerek, "Kesinlikle merkez sağ içerisinden bir çatı adayları olmalıydı ve bu da Akşener olmalıydı. Böyle bir tercih durumunda Akşenerin’in başlangıçta aldığı rüzgardan korkan iktidar partisinin de kurmak istediği “görmezden gelme” stratejisi bozulacak, medya ve meydanlarda Akşener daha görünür olacak böylece AKP’nin %7 olan kaybı daha da artacaktı." dedi.

Çakıroğlu, özetle şöyle söyledi:

"İYİ Parti kazanamadı ama kaybetmedide. İYİ Parti artık mecliste. Bu saatten sonra her şey Genel Merkez ve Sayın Akşener’in kendi ellerinde. Umut ediyorum ki İYİ Parti merkez sağ seçmenin AKP dışında tek alternatifi olarak memleketin geleceği adına süreçleri doğru okur ve doğru hamleler yapar.”

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2018, 11:56
YORUM EKLE