Alexa

İyi Partili Çıray'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Çağrı

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikalarından Sorumlu Başkan’ı Aytun Çıray, Türkiye'nin çok ciddi bir tehditle karşı karşıya olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrıda bulunan Çıray, "Vakit geçirmeksizin Türkiye Büyük Millet Meclisi olağanüstü toplanmalı ve Ak Parti dış politikaları tüm boyutlarıyla ele almalıdır,” dedi

İyi Partili Çıray'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Çağrı

Türkiye'nin çok ciddi bir tehditle karşı karşıya olduğunu vurgulayan İYİ Parti Milli Güvenlik Politikalarından Sorumlu Başkan’ı Aytun Çıray, TBMM'nin olağanüstü toplanmasını önererek, İdlib'den olası bir göçün ülkemizin istikbal meselesi haline geleceğini, Suriye'deki IŞİD'cilerin son kalesi konumundaki İdlib'den yaşanacak bir göç Türkiye'de terör olaylarını tırmandıracağını iddia etti.

Çıray, yaptığı konuşmada; “Dillerinden beka söylemini eksik etmeyenler, gerçeklerle uyuşmayan politikalarından bir an önce vazgeçmelidirler. Vakit geçirmeksizin Türkiye Büyük Millet Meclisi olağanüstü toplanmalı ve Ak Parti dış politikaları tüm boyutlarıyla ele almalıdır,” dedi

İdlib’deki çatışmaların sertleşmesinin doğuracağı yeni göç dalgasıyla ilgili çok endişe duyduklarını ifade eden Çıray şu iddialarda bulundu:

Bu defa göçle gelecek olanlar doğrudan teröristler olacaktır. Zaten var olanların sayıları İrlanda Cumhuriyeti’nin nüfusundan büyüktür. Bu nüfusa ev sahipliği yapmanın 40 milyar doları aşan bedeli de büyük ölçüde milletimizin kasasından ödenmiştir. Böyle bir siyasetin akılla, izanla izahı mümkün değildir. 5 yılı aşkındır sığınmacı meselesinde ortaya bir çözüm vizyonu dahi koyamamış olan Erdoğan iktidarı, korkarız ki İdlib’den doğması olası göç dalgasına mani olamayacaktır. Ak Parti’nin Rusya ve Amerika arasına sıkışmış  dış politikasının bedeli yine halkımıza fatura edilecektir. Ve bu faturanın öncekilerden daha ağır olacağı aşikardır. Çünkü, söz konusu olan sıradan bir göç dalgası değildir. Suriye'deki IŞİD'cilerin son kalesi konumundaki İdlib'den yaşanacak bir göç Türkiye'de terör olaylarını ciddi ölçüde tırmandıracaktır.”

Rusya Amerika

İYİ Parti olarak ikinci büyük endişelerinin Fırat’ın doğusundan başlayan bir PKK koridorunun, Hatay’dan denize açılması olduğunu belirten Aytun Çıray,” Suriye’nin kuzeyinde hem AKP iktidarının işbilmez politikaları, hem de kimi Batılı müttefiklerimizin haklı kaygılarımızı ve meşru taleplerimizi hiçe sayarak giriştiği ittifak ilişkileri sayesinde müstakil bir terör devleti kurulacak noktaya geldi. Bu süreçte daha yakın ilişkilere girdiğimiz Rusya da şimdi sadece Kuzey Suriye’de değil Doğu Akdeniz’de ve başka mecralarda menfaatlerimize çelişik eylemleriyle karşımıza çıkıyor." dedi.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE

banner325