İYİ Partili Eryılmaz, zeytin üreticilerinin sorunlarını yerinde dinledi

Akhisar’daki zeytin üreticileriyle bir araya gelen İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, üreticilerin sorunlarını yerinde dinledi.

İyi Parti 01.11.2020, 17:07 01.11.2020, 17:12
İYİ Partili Eryılmaz, zeytin üreticilerinin sorunlarını yerinde dinledi

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, Akhisar ilçesi Ballıca Mahallesi’nde bulunan zeytin üreticilerini ziyaret ederek, üreticilerin yaşadığı sıkıntıları ele aldı. Ziyarete, Eryılmaz’ın yanı sıra, İl Teşkilat Başkanı Tunç Önsoy, Akhisar ilçe Başkanı Mustafa Kındıroğlu da katıldı.

İlk olarak Karabacak Zeytincilik işletme sahibi Mustafa Ali Kındıroğlu’nu ziyaret eden Eryılmaz, burada Kındıroğlu’ndan üreticilerin yaşadığı sıkıntıları dinledi. Kındıroğlu, bu yıl zeytin üreticisinin en büyük sıkıntıyı yeraltı sularının çekilmesiyle yaşadığını ifade ederek, “Zeytin üreticimiz için bu yıl çok zor geçti. Yeraltı sularımız çekildi. Zaten yağmurun olmayışı nedeniyle ilk zamanlar zeytinlerimiz irileşememişti. Bir de sular çekilince iyice perişan olduk. Akhisar zeytin cenneti burada 20 milyona yakın zeytin ağacı var. En iyisini yetiştiriyoruz. Fakat umduğumuzu alamıyoruz. Zeytinden aldığımız para girdi maliyetlerine zor yetiyor. Maalesef Türkiye’deki tarım politikaları çiftçilerin belini büktü” dedi.

Karabacak Zeytincilik ziyareti sonrası Ballıca Mahallesi’ndeki Mustafa Kındıroğlu’na ait zeytin tarlasına giden Eryılmaz, burada bir yandan zeytin topladı bir yandan da vatandaşlarla sohbet etti, ardından da değerlendirmelerde bulundu.

Eryılmaz , son yıllarda  artan girdi maliyetleri nedeniyle çiftçilerin borç batağında olduğunu dile getirerek, Türkiye’deki tarım politikalarını eleştirdi. Eryılmaz, çiftçilerin her yıl olduğu gibi bu yıl da girdi maliyetleri nedeniyle mağdur olduğunu ve bu mağduriyete de AK Parti Hükümeti’nin sebep olduğunu belirtti. Eryılmaz, “Türkiye’de 190 milyon zeytin ağacı var ve bu 190 milyon zeytin ağacından 20 milyonu Akhisar’da yetişiyor. Sofralık zeytin üretiminde Türkiye'de birinciyiz. Yağlık zeytin üretiminde ise 2'ncilik ile 5'incilik arasında değişen sıralamamız var. Sadece Manisa’nın Akhisar ilçesini baz aldığımızda ilçe Türkiye rekoltesinin yüzde 25'ini karşılıyor. Çiftçimiz bu ülkede her ürünün en kalitelisini yetiştiriyor. Fakat karşığını alma noktasında sıkıntı yaşıyor. Girdi maliyetlerinin yüzde yüz arttığı bir ülkede üreticiler ısrarla üretmekten vazgeçmezken hükümette çiftçiye çelme takma noktasında her şeyi yapıyor. Bunun en bariz örneğini geçtiğimiz günlerde hububatta ithalatın önünü açan gümrük vergilerinin sıfırlanmasında görmüştük.  Bir gün iktidar olduğumuzda en başta çiftçilerimiz emeklerinin karşılığını misliyle alacak. Kimsenin bundan yana bir şüphesi olmasın. “

Yorumlar (0)
12°
açık