İyi Partili Oral, Bekçilerin İşe Alım Süreçleri Şeffaf Değil

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada dün yasalaşan Çarşı ve Mahalle Bekçileri kanun teklifini eleştirerek, Teklifin adaletsizlikler içerdiğini ve suiistimallere açık olduğunu vrguladı.

İyi Parti 11.06.2020, 19:25 11.06.2020, 20:14
İyi Partili Oral, Bekçilerin İşe Alım Süreçleri Şeffaf Değil

TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada dün yasalaşan Çarşı ve Mahalle Bekçileri kanun teklifini eleştiren İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, Teklifin adaletsizlikler içerdiğini ve suiistimallere açık olduğunu vurguladı.

Bekçi alımları

Bekçilere Yönelik Olumsuz Algının toplumda yükseldiğini dile getiren Oral, "Biz gerek geldiğimiz fikri gelenek gerekse de İYİ Parti’nin duruşu gereği asla ve asla devletimizin polisini, askerini, bekçisini üzmek istemeyiz. Gece bekçilerinin kendi görevlerini yapmasında da bir sorun görmüyoruz. Bekçilerimizin asayişi sağlamada çok önemli katkı sunacağına da inanıyoruz. Ancak özellikle bekçilerle alakalı vatandaşımızda olumsuz bir algı yükselmektedir. Bu teklif de tamamıyla adaletsizlikler ve sorunlar içermektedir. Bekçi alımlarından tutun, disiplin ve ödül sistemlerine kadar bu kanun suiistimallere açıktır." dedi.

Başkanımız hedf alınmıştır

İYİ Parti Ankara İl Başkanının hedef gösterildiğni belirten Oral, "Bir kaç hafta önce İYİ Parti Ankara İl Başkanımız Sayın Yetkin Öztürk’ün sosyal medyada paylaşarak gündeme getirdiği; Etimesgut’ta bekçilerle bir vatandaşımızın arasında yaşanmış olan son derece üzücü hadiseyi bu noktada örnek verebiliriz. Bir vatandaşımız çöp atmaya çıktığında bekçiler tarafından durdurulmuş sonrasında ise darp edilmiştir. İl Emniyet müdürlüğü ise vatandaşın değil bekçilerin darp edildiği mealinde bir açıklama yapmıştır. Emniyet görevlileri daha konuyla alakalı açıklama yapmadan yandaş medya ve troller kıymetli il başkanımızı hedef almıştır. Bazı gazeteler ve yazarlar il başkanımıza yalancı diyecek kadar hadlerini aşmıştır." dedi.

Bekçi alımlarıyla ilgili algılar yükseliyor

"Devlet vatandaşın huzurunu korumak için Bekçileri göreve getiriyorsa; bekçilerin içinden bir kesimin vatandaşın huzurunun bozulduğu noktada gereğini yapmak zorundadır." Oral, "Bekçilere “gece görev yapan polis” gibi yetkiler yüklemek, yeterli eğitim ve tecrübe sahibi olmayan personelin hatalar yapmasına sebebiyet verecektir. Bu yetkiler bekçilerimizin de can güvenliğini tehlikeye atabilecektir. En çok da bekçilerin işe alım süreçlerini şeffaf olmayan tamamen İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenecek bir yönetmelikle yapmak, toplumumuzda “AK Parti Gençlik Kollarından kolluk kuvveti kuruluyor” algısını güçlendirmektedir." dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)