banner434

İYİ Partili Oral; 'one minute' Doğu Türkistan için Çin’e neden yok?

TBMM’de süren bütçe görüşmeleri sırasında Doğu Türkistan meselesini gündeme getiren İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, " Filistin için İsrail’e 'one minute' var Doğu Türkistan için Çin’e neden yok?" dedi.

İyi Parti 19.12.2019, 22:51 19.12.2019, 23:49
İYİ Partili Oral; 'one minute' Doğu Türkistan için Çin’e neden yok?

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, TBMM’de Doğu Türkistan'da ki zulmü gündeme getirdi. Daha önce de çeşitli yollarla Doğu Türkistan meselesini gündeme taşıyan Oral, bu konuda iktidarı eleştirdi. 

İbrahim Halil Oral, “Filistinli mazlumlar içinone minute” diyen, İsrail devlet başkanına “siz adam öldürmeyi iyi bilirsiniz” ifadelerini haklı olarak kullanan sayın Cumhurbaşkanımız, neden konu Doğu Türkistan olunca Çin devlet başkanına “siz Naziler gibi toplama kampları kuruyorsunuz” diyemiyor?” dedi.

Doğu Türkistan davasının yılmaz savunucusu merhum İsa Yusuf Alptekin sözleriyle konuşmasına başlayan Oral; “Bir Doğu Türkistanlı olarak Doğu Türkistan davası, bir Türk olarak Türklük davası, bir Müslüman olarak İslâm davası ve bir insan olarak insanlık davası için hizmet edin” Alptekin’in okuduğum sözünde hepimizin kendisinden bir şey bulabileceğini düşünüyorum. Günümüz dünyasının en büyük zulümlerinden biri bugün Doğu Türkistan’da yaşanmaktadır. Doğu Türkistan’a her şeyden önce insan olarak sahip çıkmalıyız. Ancak iktidarın bu konuda yeterli adım attığını düşünmüyorum. 27. dönemde Doğu Türkistan ile alakalı 5 soru önergesi verdim. 4’ü cevaplandırıldı. Cevaplandırıldı ama gelenlere cevap demeye bin şahit ister. Yıkılan camileri soruyorum “takip ediyoruz” diyorlar, Abdürrehim Heyit’i soruyorum “takip ediyoruz” diyorlar. Ancak gördüğünüz gibi kopyala yapıştır metinler bize cevap olarak geliyor." dedi.

İsrail’e “one minute” var, Çin’e neden yok!

Filistinli mazlumlar için “one minute” diyen, İsrail devlet başkanına “siz adam öldürmeyi iyi bilirsiniz” ifadelerini haklı olarak kullanan sayın Cumhurbaşkanımız, neden konu Doğu Türkistan olunca Çin devlet başkanına “siz Naziler gibi toplama kampları kuruyorsunuz” diyemiyor? Çin ile yapılacak kredi anlaşmaları, projeler insan hayatından çok daha mı önemli? AK Parti iktidarı Doğu Türkistan meselesinde sınıfta kalmıştır.

Perinçek ve Aydınlıkçılara tepki

Ülkemizde bir kesim de Çinlilerden daha fazla Çinci olmuş, soydaşlarımızın dindaşlarımızın yaşadıkları zulmü yok saymaya çalışmaktadırlar. Dün bebek katili Apo’yla kol kola gezenlerin Beka vadisinde o haine gül verenlerin bugün bize Doğu Türkistan dersi vermeye hadleri yoktur. Bu Maocu artıklarına da şunu söylemek istiyorum: Haddinizi bilin. Allah Doğu Türkistan’lı Müslüman Uygur Türklerinin yardımcısı olsun.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)