Alexa

İYİ Partili Oral’dan Bakan Soylu’ya Sert Tepki!

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 15 Temmuz ve Suriyeliler hakkında söylediği sözlerine tepki göstererek, İktidarın Suriyeliler meselesini adeta kendi kırmızı çizgisi, beka meselesi haline getirdiğini söyledi.

İYİ Partili Oral’dan Bakan Soylu’ya Sert Tepki!

“Yüksek sayıda Suriyelinin ülkemize sığınmasının yol açtığı sorunların incelenip, çözüm yollarının tespit edilmesi” konulu araştırma önergesi üzerine yaptığı konuşmada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sert sözlerle yüklenen İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, “Bu nasıl bir garabettir, bu nasıl bir aymazlıktır!”dedi.

İYİ Partili Oral, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 15 Temmuz ve Suriyeliler hakkında söylediği sözleri aktararak şunları ifade etti:

“İktidar Suriyeliler meselesini adeta kendi kırmızı çizgisi, beka meselesi haline getirmiştir. İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, geçtiğimiz gün katıldığı bir programda Suriyeliler hakkında öyle şeyler söylemiştir ki, bunu akıl tutulmasıyla, dil sürçmesiyle izah etmek mümkün değildir. Sayın Soylu diyor ki, "Biz 15 Temmuz'da nasıl kurtulduğumuzu zannediyoruz? Biz nasıl kurtulduk? Kim ne derse desin, 450 bin çocukları doğdu bu ülkede. Allah o 450 bin çocuğun hayrına 15 Temmuz'da şu hainlere ezdirmedi. Ben onu bilirim."

“Sayın Soylu 15 Temmuz Şehitlerine Hakaret Etmiştir”

Sayın Soylu kendince Suriyeli politikasını savunmak isterken 15 Temmuz gecesi meydanlara inen, demokrasi için mücadele eden, hain FETÖ kalkışmasını bastıran Türk milletine hakaret etmiştir. Biz, 15 Temmuz’da 250 şehidimizin kahramanca mücadelesi sayesinde bu hain kalkışmadan kurtulduk. Şehitlerimizin canları pahasına savunduğu bu vatanı Suriyelilere mal etmek en hafif ifadeyle büyük bir gaflettir. Bu ifadeleri şiddetle kınıyorum.”

İYİ Partili Oral’ın konuşmasının satırbaşları ise şu şekilde: 

“Türk milleti mazlum milletlere kucak açmıştır”

“Türk milleti tarih boyunca kendisinden aman dileyen hiç bir millete kapısını kapatmamıştır. Din, dil ve ırk gözetmeksizin her mazlum insana kucak açmıştır. Biz büyük Türk milleti olarak, Suriye’de yaşanan insanlık dramını görmezden gelmedik ve Suriyeli sığınmacıları misafir ettik. Ancak bu misafirliğin süresi uzamış ve artık ülkemizin geleceği ile alakalı sorunlar yaratacak bir hale gelmiştir. 

Ülkemize sığınan Suriyeliler Türk vatanının, devletinin ve milletinin geleceğine dair haklı kaygılara yol açmaktadır. Bunları, aşırılığa kaçmadan selim akılla düşünmek zorundayız. Bu işin yapılacağı yer de millet iradesinin tecelligahı olan TBMM’dir. 

“Türkiye’nin demografik yapısı ciddi bir değişim ihtimaliyle karşı karşıyadır”

Suriyeliler meselesi ülkemizde bir kutuplaşmaya da mahal vermektedir. Kutuplaşma ortamı, önemli ölçüde yaşanmışlıkların doğurduğu kaygılardan beslenmektedir. Türkiye’nin demografik yapısı ve dolayısıyla toplumsal dokusu ciddi bir değişim ihtimaliyle karşı karşıyadır. 

Savaştan kaçtıkları için ülkemize sığınanlara kucak açmamız, yardım etmemiz ne kadar olağan ve gerekliyse, savaşın bitmesini ve onların yurtlarına dönmesini istememiz ve bunun için elimizden geleni yapmamız da o kadar önemlidir.

“İYİ Parti barış ve huzuru işaret ediyor”

Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener Hanımefendi Suriyeli sığınmacıların büyük bir bölümüyle Halep'te iftar sofrasında buluşmayı vaat etmiştir. Biz İYİ Parti olarak bu misafirliğin artık sona ermesini ve Suriyeli sığınmacıların vatanlarına dönmesini istiyoruz. Biz Suriye’de Emevi Camii’nde namaz kılacağız diyerek savaşa ve iç çatışmaya yani ateşe körükle gitmeyi değil, coğrafyamızda barışı ve huzuru işaret ediyoruz.

Suriyeli sığınmacılarla birlikte ülkemize El-Muhaberat, IŞİD, PKK ve nice terör örgütü ve istihbarat örgütü sızmıştır. İşte asıl beka meselesi budur. TBMM bu konuyu değerlendirmeli, bir araştırma komisyonuyla birlikte sonuçlar ortaya koymalı ve sorunu çözmelidir. Ne var bu meclis 3 ay bir komisyon kursa da çalıştırsa? Cumhur ittifakının muhalefetin her önergesini reddetmesinin hiç bir manası yoktur. Biz devletimize katkı yapmak için buradayız.”


 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 23:45
YORUM EKLE