İYİ Partili Oral’dan Piktes Öğretmenlerine Hak ve Kadro Desteği

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, sosyal medyadan seslerini duyurmaya çalışan Piktes Öğretmenlerine destek için bir video yayınladı.

İyi Parti 18.05.2020, 23:01
İYİ Partili Oral’dan Piktes Öğretmenlerine Hak ve Kadro Desteği

Sosyal medyadan seslerini duyurmaya çalışan Piktes Öğretmenlerine destek için bir video yayınlayan İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, "Piktes Öğretmenleri Savaşın Mağduru Masum Çocukları Eğitiyor, PİKTES öğretmenleri mağdurdur ve seslerini duyurmak istemektedirler." dedi.

İktidarın hatalı Suriye politikaları milyonlarca Suriyeli sığınmacının ülkemize gelmesine sebep olmuştur. Suriyeli çocukların eğitim haklarının sağlanması ve toplumumuzla tamamen yabancı kalmamaları için Avrupa Birliği fonlarıyla PİKTES isimli bir proje başlatılmıştır. Savaşın en büyük mağdurları masum çocuklardır. Bu masumlara eğitim veren PİKTES öğretmenlerimiz ise bazı taleplerde bulunmaktadır.

Piktes Öğretmenlerinin Yıllık İzinleri Yakıldı

PİKTES öğretmenleri toplumumuzdaki bozulmayı engellemek için farklı bir kültürden gelmiş çocukları eğitiyor, güzel Türkçemizi öğretiyorlar. Bu öğretmenlerimiz tamamı ilgili öğretmenlik branşlarından mezunlar. Şu an sözleşmeli olarak görev yapıyorlar.

Koronavirüs sebebiyle bütün öğretmenler idari izinli sayılırken PİKTES öğretmenlerine yıllık izinleri zorunlu olarak kullandırılmış durumdadır. Bu haksızlık değil midir?

Piktes Öğretmenlerine Suriyeliler Dönene Kadar Sözleşme Garantisi Verilmelidir

Pek çoğuna fesih ihbar bildirimi yapılmıştır. Yeniden sözleşme yapılacağı ifade edilse de bu zor günlerde PİKTES öğretmenleri işsiz kalma korkusuyla yaşamaktadırlar. Bu öğretmenlerimize destek ise Avrupa Birliği Delegasyonu’ndan gelmiştir. Bu ne kadar acı bir tablodur? Ülkemize hizmet eden öğretmenler desteği Avrupa’da bulmaktadırlar.

Ülkemizin en zor günlerinde ellerini taşın altına koymuş olan bu öğretmenlerimize Suriyeli sığınmacılar tamamen gidene kadar ve AB hibesi devam ettiği sürece sözleşme garantisi verilmelidir. Yıllık izinleri yakılmamalı mağduriyetler giderilmelidir.

Piktes Öğretmenlerine Suriyeliler Döndükten Sonra Kadro Verilmelidir

Akabinde ise ülkemizin en sıkıntılı meselelerinden birinde mücadele etmiş, ülkemize hizmet etmiş olan PİKTES öğretmenlerine kadro verilmeli ve tecrübelerinden, eğitimlerinden yararlanılmaya devam edilmelidir. Ülkemizdeki yabancı eğitimlerinde ve ihtiyaç halinde kendi branşlarında görev yapmaları sağlanmalıdır.

Konuyla alakalı bir uzlaşı ortamı sağlanmalı hem siyasi partilerin görüşleri dinlenmeli hem de PİKTES öğretmenlerinin talepleri göz önünde tutulmalıdır. Milli Eğitim Bakanımıza çağrım bu yöndedir.”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)