İYİ Parti'li Şadan Saraç; Sorumlular Derhal Cezalandırılmalıdır

İYİ Parti Kadın ve Aileden Sorumlu Samsun İl Başkan Yardımcısı Şadan Saraç, uriyelilerin yoğun yaşadığı Bir hastanede 5 aylık süreçte 115 çocuğun hamileliğinin akıllara durgunluk verici olduğunu söyledi.

İyi Parti 20.01.2018, 19:58 21.01.2018, 00:21
İYİ Parti'li Şadan Saraç; Sorumlular Derhal Cezalandırılmalıdır

Şadan Saraç, İstanbul'da 115 kız çoçuğunun istismarı ile ilgili yazılı basın açıklaması yaparak,"Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi kapsamında '18 yaşın altındaki her birey, çocuk olarak kabul edilir' maddesini ve medeni kanundaki evlilik yaşını bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Ülkeyi yönetme sorumluluğunu taşıyamayanları, kendilerine çeki düzen vermeleri gerektiği hususnda uyarıyoruz" dedi.

"Kim ve Kimler Korunmaktadır?"

Saraç, "Soruyoruz bunun altında ne vardır? Neyin üstü örtülmektedir? Kim ve kimler korunmaktadır?" diye sorarak yaptığı açıklamada, "İstanbul’da Suriyeli sığınmacıların yoğun yaşadığı Küçükçekmece’de bulunan Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi yetkililerinin, 2017’nin ilk 5 ayında, 39’u Suriyeli, 38’i 15 yaşından küçük 115 çocuğun hamile olduğunu polise bildirmediği ortaya çıkan talihsiz olayla ilgili açıklamada bulundu. Yasalara göre çocuk gebeliklerin ilgili kurumlara bildirilmesi gerektiğini belirten Saraç, "Bildirmeyen yetkililerin cezai sorumluluğu var. Skandal, hastanede görev yapan sosyal hizmet uzmanı bir kişinin, 1 Temmuz 2001 doğumlu bir çocuğun hamile olduğuna ilişkin kayıtların hastane sisteminde ve sosyal hizmetler biriminde tutulmadığını fark etmesiyle ortaya çıkmıştı" ifadelerini kullandı.

"Ülkede açığa çıkan bu utanç tablosunun sorumluları derhal cezalandırılmalıdır."

İYİ Parti Samsun Başkan Yardımcısı Saraç açıklamasını şu sözlerine şöyle devam etti:

"Durumun kendisi kadar vahim olan ise çocukların durumunun polise bildirilmesi zorunlu olduğu halde hastane bu bildirimleri yapmamasıdır. Konuyu savcılığa bildiren bir sağlık çalışanı iki kez görev yeri değiştirilerek sürülüyor. Valilik ise soruşturma izni vermiyor. Sağlık Bakanlığı, durum kamuoyuna yansıyıp tepkiler gelince ‘araştırılacak, incelenecek, soruşturulacak’ ile sınırlı bir açıklama yapmak zorunda kalıyor. Ülkede açığa çıkan bu utanç tablosundan sorumlu olanlar derhal cezalandırılmalıdır.

 Bir hastanede 5 aylık süreçte 115 çocuğun hamileliği hukuk kurallarına göre tutulmamış ve gerekli mercilere bildirilmemişse, diğer hastanelerde neler olmaktadır? Tekraren soruyoruz bunun altında ne vardır? Neyin üstü örtülmektedir? Kim ve kimler korunmaktadır? 

"Bir kere daha uyarıyoruz!"

Dokuz yaşında kızların evlenebileceğini söyleyenler şuanda bir yaptırım uygulamamaktadır. Hukukun işlediği, adaletin olduğu, siyasetin bir edep, terbiye ve kültür olarak değer bulduğu ülkelerde sorumlular derhal gereğini yapar. Bu olay karşısında derhal sorumlu olanlar istifa etmelidir! İYİ Parti olarak bu konunun takipçisiyiz. İYİ Parti olarak, kadınlara ve çocuklarımıza yapılan bu tür istismarların, kadın cinayetlerinin, çocuklarımızın çeşitli vakalarda taciz ve tecavüze uğramalarının ve çocukların evlendirilmelerinin önüne geçilebilmesi adına sizleri rahat bırakmayacağız ve bu konuları gündemden düşürmeyeceğiz. Dokuz yaşında kızların evlenebileceğini söyleyen sapık zihniyetli kişilere bir yaptırım uygulamıyorsanız tabi ki bu vebal sizindir. Sizlere Türkiye olarak altında imzamız olan Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi kapsamında ’18 yaşın altındaki her birey, çocuk olarak kabul edilir’ maddesini ve medeni kanundaki evlilik yaşını bir kez daha hatırlatmak istiyor ve ülkeyi yönetme sorumluluğunu taşıyamayanları, kendilerine çeki düzen vermeleri konusunda bir kere daha uyarıyoruz"İyi Parti Haberleri ve Gelişmeler için İyi Parti Haberleri Kategorisini Takip Edebilirsiniz.Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)