banner434

banner433

İyi Partili Yaşar, Nakliyecilerin Ahını Almayın!

İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, zor günler yaşayan nakliyeci ve kamyoncu esnafın sorunlarını TBMM'de dile getirdi.

İyi Parti 18.06.2021, 12:48
İyi Partili Yaşar, Nakliyecilerin Ahını Almayın!

Nakliyeci ve kamyoncu esnafının başta akaryakıt olmak üzere yapılan zamlar karşısında maliyetlerinin her geçen arttığını ifade ederen nakliyeci ve kamyoncuların ahını almamak gerektiğine işaret eden İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar,TBMM'de yaptığı konuşmada nakliyecilerin sorunlarını dile getirdi.

Akaryakıttaki Özel Tüketim Vergisi benzinde yüzde 53,87, motorinde yüzde 78,28 oranında artırıldığını, bu artış benzin ve motorin fiyatlarında pompaya direkt yeni zam olarak yansıdığını, Osmangazi Köprüsü'nün geçiş ücretinin 374 liradan 468 liraya, mecburi yön olarak belirlenen Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden de geçişin 170 kuruş olan fiyat 213 kuruşa yükseldiğini ve  Dolayısıyla nakliyecinin maliyetinin arttığına dikkat çeken Bedri Yaşar, şunları söyledi; 

“Trafik cezaları zaten nakliyecileri canından bezdirmiştir. Trafik kontrolüne yakalanan nakliyeci esnafına en az 3 bin liraya yakın cezalar kesilmektedir. Yüz seksen gün içerisinde muayenesini yaptırmayan nakliyecilerin K1 ve K2 belgeleri iptal ediliyor. Pandemi sürecinde nakliyeciler, kamyoncular, servis şoförleri, otobüscüler işsizlik nedeniyle yattılar. Bunlara herhangi bir destek sağladık mı? Maalesef sağlayamadık. Özellikle hepimiz biliyoruz ki yurt içi taşımacılığın yüzde 90'ı kara yolu marifetiyle yapılmaktadır. Bu sektörde çalışan binlerce kişi pandemi dolayısıyla sokağa çıkma yasağından dolayı işsiz kalmış ve evine ekmek götürememiştir.

KDV indirimi bekliyorlar

Tabii bu esnaflarımızın, bizden ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden en büyük beklentileri KDV indirimi ve buna bağlı olarak ucuz mazot sağlanmasıdır. Aksi takdirde nakliyecilerin bütün bu problemlerden kaynaklanan yüklerinin ağırlığı, taşıdığı yüklerden daha ağır hâle gelmiştir. Herkes canından bezmiş vaziyette. Dolayısıyla, bu önemli bir konudur, nüfusun önemli bir kısmını ilgilendirmektedir. Nakliyeci ve kamyoncu esnafının sorunlarının enine boyuna araştırılması lazımdır. Eğer kamyoncunun ahını alırsanız, kamyonların arka tarafında, şaselerinde yazılı, diyor ki: ‘Almayın kamyoncu ve nakliyeci esnafının ahını’”

Yorumlar (0)