Alexa

İYİ Parti'nin Logosu Ne Anlama Gelir? (Ne İfade Eder)

İYİ Parti’nin Logosu tartışılıyor. Partinin Logosu hakkında bir çok benzetmeler yapıldı. Logo ile ilgili davalar açıldı. İYİ Parti'nin logosu ne anlama geliyor? bir çokları merak ediyor, İYİ Parti'nin logosu neyi ifade ediyor?

İYİ Parti'nin Logosu Ne Anlama Gelir? (Ne İfade Eder)

Meral Akşener’in Genel Başkanı olduğu “İYİ Parti” Ankara’da Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde “Türkiye İyi Olacak” sloganıyla kamuoyuna ilan edildi. İYİ Parti’nin Logosu tartışılmaya açıldı. Partinin Logosu hakkında çok benzetmeler yapıldı.

Yeni partinin resmi olarak kurulmasına saatler kala Yeni parti'in logosu da ortaya çıktı. Eski SAT komandosu Ali Türkşen, Twitter adresinden yeni partinin logosunu paylaştı.


 

Meral Akşener Genel Başkanlığı'nda kurulan İYİ Parti’nin önemli isimlerinden MHP’nin eski Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu partinin logosu ile ilgili tartışmalara müdahale ederek twitter adresinden açıklamalarda bulundu;  Halaçoğlu: “İYİ PARTİ ve amblemi için bir sürü ipe sapa gelmez yakıştırmalar yapılıyor. Kendi kültüründen haberi olmayanlara. Peki buna ne diyeceksiniz?” dedi. VE üzerinde Kayı Boyu işaretinin bulunduğu tarihi eserin fotoğrafını paylaştı.

Bu arada Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, İYİ Parti tarafından kullanılan slogan ve logoya sahip çıktı. Türel bir açıklama yaparak; "2014 yılındaki seçim kampanyamızdan bu yana da slogan ve logoyu kullanıyoruz. Her şeyin çok açık seçik ve bilindiği ortamda çok da fazla söze gerek olduğunu düşünmüyorum" dedi.

Öte yandan,  Fetullahçı Terör Örgütü ile Sivil Mücadele Platformu’na bağlı Toplumsal Adalet ve Yardımlaşma Derneği (TAYDER), İYİ Parti’nin kapatılması suç duyurusunda bulundu. TAY-DER, savcılığa sunduğu dilekçede, parti isminin Kayı Boyu’nun simgesine benzediğine dikkat çekti. Kapatma davası dilekçesinde, 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanununun 96’ıncı maddesine göre tarihte Türklere mal edilen herhangi bir simge ya da bayrağı parti logosu olarak kullanmasının kesin şekilde yasak olduğu belirtildi. 

Bu tartışmalar devam ede dururken biz İYİ Parti’nin logosunun ne anlama geldiğine bakalım.

Partinin logosu ile ilgili İYİ Parti iyi partinin yaptığı açıklama İçin BURAYI TIKLAYIN

İYİ PARTİ'NİN LOGOSU NE ANLAMA GELİYOR?

İYİ Parti’nin Logosundaki güneş ne anlama geliyor? NE İFADE EDER, Güneşe nasıl bir anlam yükleniyor?

Sembolümüz Güneş’tir: Güneş çoğaltandır, üretendir, berekettir, doğuran dır... Güneş sıcaktır; bir ana eli kadar sıcak, bir ana yüreği kadar da yüce...

Sembolümüz Güneş'tir: Adaletten ve milletimize hizmetten sapmayacağımızın imzasıdır, milletimize verdiğimiz yemindir...

Sembolümüz Güneş'tir: Orta Asya'dan yola çıkan Türk boyları devletlerinin ebediyeti için Güneş sembolünü kullanmıştır, devletleri sonsuz ve mutlu olsun diye. Türkiye Cumhuriyeti sonsuzdur ve hak ettiği mutluluğa ulaşması boynumuzun borcudur.

Sembolümüz Güneş'tir: Güneşimiz sekiz köşeli yıldızdır. Bu toprakları bize vatan kılan Selçuklu'nun izinde, Güneş'in ülkesinde büyük milletimizin hak ettiği İYİ Türkiye'yi yeniden inşâ etmektir ülkümüz. O yıldız ki Güneş gibi doğmuştur bu topraklara...

O yıldız ki Anadolu'da kadınımızın çilesi, sevgisi, hasreti, umudu olmuş, nakış gibi ilmek ilmek sekiz köşeli yıldızı dokumuştur el emeği, göz nuru kilimlere...

O yıldız ki yedi düvele nam salmış, üç kıtada zaferden zafere koşmuş Osmanlı İmparatorluğu'nda sikkelere, tuğralara basılmıştır. Sekiz köşeli yıldızımız yüreğimize işlendi, ilhamımız oldu.

İYİ Parti’nin Kayı Boyu’nu temsil eden eski Türkçe’de “Tamga” olarak nitelendirilen işaretini kullandığını iddia edenler ve tepki gösterenler hatta dava edenler oldu.

KAYI BOYU NE DEMEK? KAYI BOYU SİMGESİ- BAYRAĞI NASIL?

Kayı boyu, Oğuz Kağan Destanı’na göre Oğuzların 24 boyundandır. Kaşgarlı Mahmud’un Divân-ı Lügati’t-Türk adlı eserine göre yirmi iki Oğuz boyundan ikincisi olarak ifade edilmektedir. Oğuzların Bozok kolundan bir boy olduğu bilinmektedir.. Osmanlı Hanedanı da bu boydan gelmiştir. Kayı kelime anlamı olarak güç, kuvvet ve kudret sahibi olmak demektir. Kayı boyunun damgası, iki ok ve bir yaydan oluşur.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2017, 23:41
YORUM EKLE