Alexa

Meral Akşener, Demokles'in kılıcı Trump'ın başında

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TV 5 ekranlarında gündem üzerine açıklamalarda bulundu. Trump'ın seçim süreci ve seçimden sonra ortaya koyduğu tavrı değerlendiren Akşener, "ABD bir paradigma değişikliğine gidiyor gibi algılamamız gerekiyordu. Şimdi Demokles'in kılıcı Trump'ın başında. " dedi.

Meral Akşener, Demokles'in kılıcı Trump'ın başında

ABD bir paradigma değişikliğine gidiyor gibi algılak gerektiğini belirten İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Şimdi Demokles'in kılıcı Trump'ın başında." dedi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim süreci ve seçimden sonra ortaya koyduğu tavrı değerlendiren Akşener,  "davranış ve söylemlerine baktığınız zaman, sanki ABD bir paradigma değişikliğine gidiyor gibi algılamamız gerekiyordu. Şimdi Demokles'in kılıcı Trump'ın başında. Kendi bakış açısını hayata geçirme noktasında kesinlikle başarılı olamaz. Ehlileştirilmiş bir Trump ile karşı karşıya kalmış olacağız demektir." dedi.

Cumhuriyetin dış politikası, Cumhurbaşkanının arkadaşları tarafından eleştirilmeye başlandığını dile getiren Meral Akşener, "Osmanlı'dan itibaren dış politikada konulmuş rasyonel bakış açısı dış işlerinde vardı." dedi.

"Liderler arasındaki dostluklar o ülkeye fayda sağlar, ama asıl olan ülkeler arasındaki ilişki biçimidir." ifadelerini kullanan Meral Akşener, "O mektup çok çirkin bir mektuptur. Ona cevap verilemedi. Sözde Ermeni yasa tasarısıyla ilgili bir şey daha var, bizle ilgili yaptırımlar. Kişisel ilişki biçiminde Trump'ın kendi durumu öne geçecektir. Bizim gibi ülkelerin yöneticileriyle olan ilişki biçimi bu." dedi.

ABD ve Rusya YPG'yi terör örgütü olarak tanımlamıyor

Suriye'nin üçte birine PKK/YPG hakim olduğunu belirten Akşener, Suriye'nin toprak bütünlüğünü iki ülke savunduğuna dikkat çekerek, bunlardan birinin rejim, diğerinin ise Türkiye olduğunu belirterek, "Birden bire sınırımızda bir terör koridoruyla karşı karşıya kaldık. Geç bile kalınmış bir işti ve gidildi. Demin anlatmaya çalıştığım yanlışlıkların Mehmetçik tarafından düzeltildiğini gördük. Biz bir şey bilmiyoruz. Meclis'teki milletvekilleri de bilmiyor. Bu bir ciddiyetsizlik. ama buna rağmen Türkiye'nin bekası açısından, tüm muhalefet partileri Barış Pınarı Harekâtı'na destek verdi. Masadan çıkan metinlerin dışında hiçbir şey bilmiyoruz. ABD ve Rusya YPG'yi terör örgütü olarak tanımlamıyor. Barış Pınarı Harekâtı yapılmak zorundaydı. Mehmetçik bozulanı toparladı. Masada ne kaybettik bilgimiz yok. Amerika bütün bu işgalleri, demokrasi adalet hukuk, öyle paketlerdi. Trump onun yerine Amerika'nın çıkarları deyip yürüdü. Onların yaptığı paketi biz aldık, âlâyıvala ile kabul ettik." dedi.

Esad rejimini güçlendirdiğini belirten Genel Başkan Akşener, "Rusya ile olan mutabakat metninde çok ilginç bir şey var. Suriye'de asker bulundurma hakkına sahip olan iki ülke var. Biri İran, biri biziz." dedi.

Erdoğan'ın yerinde olsam buyurun derdim

Akşener konuşmasını şöyle devam ettirde: "Allah Mehmetçiğimizin ayağına taş değdirmesin. Barış Pınarı Harekatı bizim gözümüzde, muhalefetin gözünde geç kalmış bir harekât. Sayın Erdoğan'ın yerinde olsam 'buyur birader' derdim. Onu yapmamış olması bir nakısadır. Bizim ekonomimiz o kadar kırılgan ki, bu tür işlere karşı 17 yılda son derece tahkim etmemiz lazımdı. Bu yaptırımlar olmasa da bizim ekonomimiz çok zor durumdaydı. Damat bey başka bir pencereden bakıyor. Ekonominin geldiği nokta ortada. ben sayın Erdoğan'ın yerinde olsam buyurun derdim, araştırın. demiyor. Rüzgar üflese kırılgan bir ekonominiz olursa başınız öne düşer. O mektuba Sayın Erdoğan adına, çünkü sayın Erdoğan, kendisi bunu istemese de hepimizi temsil etmek durumunda. Ben o mektubu, onun şahsında Türk milletinin boynuna geçirilmiş bir kement olarak gördüm." dedi.

Cumhuriyeti kutladık. 29 Ekim'in 96. yıl dönümünde. Cumhuriyet milli iradenin hayata geçirildiği bir sistem. Milli irade sadece seçim değil.Her şeyi bir kenara koyun da, bir kişinin bile adeletsizlikle karşılaşması, bugün tek kişi, ruz-i mahşerde hesabı nasıl verilecek. 
 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2019, 21:37
YORUM EKLE