Meral Akşener'den İttifak Formülü

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bir televizyon programında ittifak seçeneklerini sıralayarak seçimlerde CHP ile ortak aday olmayacağını açıkladı. Erdoğan ile de ittifak yapmayacağını belirtti.

İyi Parti 24.11.2017, 01:21 24.11.2017, 10:01
Meral Akşener'den İttifak Formülü

Meral Akşener, Yeniçağ Gazetesinden Ahmet takanla yaptığı söyleşide önemli konulara temas etti. "Türkiye'nin devlet millet bekası söz konusu oldu diyelim. Böyle şartlarda ittifaklar dayattı ne yaparsınız?" sorusuna şöyle cevap verdi:

BİZ O KİŞİYİ DESTEKLEYECEĞİZ

"Mesela, ben Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile birlikte aday olmayı isterim. Bu kadar açık konuşuyorum. Ama Cumhuriyet Halk Partisi ile İYİ Parti ortak bir aday çıkardığı zaman yeni Ekmeleddin Bey vakası olur. Bunu doğru bulmuyorum. Onun için oradaki ittifaka karşıyım. Ama ikinci tura kalındı, diyelim ki, CHP'nin adayı kaldı. Biz İYİ Parti olarak -normalde siyasi partiler bunu söylemez- açıklıkla söylüyorum ben ne yapacağımızı, biz o kişiyi destekleyeceğiz. Yani şart şurt ileri sürmeden ikinci turda destekleyeceğiz.

Bu başka bir şey ama diğer taraftan diyelim ki yerel seçim var. Referandumda 17 büyükşehir 'hayır' verdi. 'Buralarda iş birliği yapılabilir mi?' sorusunun cevabı aranabilir. buraya 'hayır' demiyorum. Yani bu aranabilir..

YÜZ BİN İMZAYLA ADAY OLMAK İSTİYORUM.

Mesela ittifaklar çıkar ise samimiyetle söylüyorum Genel Başkanları ile bu manada bir konuşmuşluğum yok. Ama Demokrat Parti ve Saadet Partisi ile bir ortaklaşmayı arzu ederim. Bir taraftan Meclis'te olmalarını arzu ederim. Bir taraftan onların ortak adayı olmayı arzu ederim. Yani yüz bin imza ile aday olmak istiyorum ben..." 

-Tayyip Erdoğan ile bir ittifakı düşünür müsünüz?

"Yani olmaz. Dediğim gibi tekrar başa dönüyoruz. En başında söylediğim gibi benim motivasyonum başka bir türlü bir motivasyon. O hukuksuzlukları gördüm. Yani benim gibi bir kadın bunları yaşamışsa daha imkânları zayıf kadınlarımız neler yaşıyordur imkânları zayıf erkeklerimiz neler yaşıyordur. Dolayısıyla ben kendime bir misyon edindim. O misyon çerçevesi içinde böyle bir şey yok...

Ben sadece 'evet',' hayır' bloğunun çok keskinleştiğini geçirgenliğinin çok az olduğunu dolayısıyla 'hayır' bloğunun yani aktörlerinin aday çıkarması gerektiğini bütün açıklığı ile söylüyorum ondan sonra ikinci turda da diyelim ben kalırsam desteklenmem gerektiğini diyelim CHP'nin adayı kaldı, biz onu şartsız-şurtsuz destekleyeceğimizi ilan ediyorum

Yorumlar (0)