Alexa

Nuri Okutan; Siyaset kötü laf yarıştırma mecrası değildir

Nuri Okutan, siyasetin laf sokma, çamur atma ve düşmanlık yayma alanı olmadığını belirterek “siyaset kötü laf yarıştırma mecrası değildir” dedi.

Nuri Okutan; Siyaset kötü laf yarıştırma mecrası değildir

İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi ve 26. Dönem Isparta Milletvekili Nuri Okutan, Siyasette özenli bir dil ve üslup kullanılması çağrısı yapan Nuri Okutan, “bir siyasetçi, sözlerini duyan bir çocuğa bile mahcup olmayacak bir üslup ve dil kullanmaya özen göstermelidir” dedi.

İyi Partili Nuri Okutan yaptığı basın açıklamasında, “Son günlerde İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’e karşı yapılan ve hiçbir şekilde tasvibi mümkün olmayan talihsiz bazı açıklamaları ve sonrasındaki gelişmeleri büyük bir üzüntüyle ve kaygıyla izlemekteyiz” ifadelerini kullanarak, Hafta sonu yapılan İYİ Parti 4. Olağanüstü Kurultayında kendisininde yeniden Genel İdare Kurulu Üyesi seçildiğini belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

“Demokrasilerde siyaset, bir hizmet yarışından ibarettir. Ülkemizde de siyaset, millete hizmet yarışından başka bir şey değildir ve olmamalıdır. Siyaset; laf sokma, çamur atma, düşmanlık yayma mecrası olmadığı gibi kötü laf yarıştırma mecrası da değildir. Siyaset, kin tohumları ekme ve bunları büyütme yarışı da değildir. Yoktan yere, haksız bir şekilde ve tüm ölçüleri aradan kaldıracak şekilde saldırarak insanlarımız arasında kardeşi kardeşe kırdıracak bir düşmanlık ortamı oluşturmak son derece yanlıştır. Medeniyetimizin temelinde ‘hayırda yarışmak’ vardır. Kötülükte ve şerde yarışmak diye bir anlayış kadimden bu yana milletimize yabancı bir anlayıştır.”

‘iyiliği emretme’ ve ‘kötülükten de sakındırma’ görevi istisnasız herkese yüklenen bir görev olduğunu dile getiren Okutan, "Bu görevi yaparken bile ‘yumuşak bir dil kullanmak’ esastır. Kem söz sahibine aittir. İyi sözler ise hepimizin malıdır.” diyerek, Yunus Emre’nin bir sözü ile şiirini de aktardı. Okutan, “Yunus Emre’den itibaren bizler sözün/kelamın gücüne inanırız. Onun bu alandaki mısraları tüm dünyaya bir insanlık armağanıdır:

Söz ola kese savaşı

Söz ola kestire başı

Söz ola ağulu aşı

Yağ ile bal ede bir söz”

Milletine ve ülkesine hizmet için yola çıkan her siyasetçiye ‘gönül seferberliği’ ile ‘herkesi kardeşliğe çağırmak’ görevi düştüğünü belirterek, “bir siyasetçi, sözlerini duyan bir çocuğa bile mahcup olmayacak bir üslup ve dil kullanmaya özen göstermelidir” dedi.

Tüm siyasilere temiz, özenli ve yumuşak bir dil çağrısı yapan İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Nuri Okutan basın açıklamasını şu ifadelerle tamamladı:

“Acilen birbirimize hakaret etmeyi ve kötü sözler sarf etmeyi bırakalım. Birbirimizin sadece kötü taraflarını görmeyelim. İyi taraflarımızı da görelim. Yeri gelince rakiplerimizin hakkını teslim etme erdemini göstermekten kaçınmayalım. İnsanımıza hizmette yarışalım. Partilerimiz bin yıl yaşasın. Her birimiz toplumun menfaatine olan işlerde birbirimize arka çıkalım. Hayırlı işlerde birbirimize destek olalım, iş birliği yapalım. Arımıza gidecek, namusumuza dokunacak, izzeti nefsimize zor gelecek laflarla birbirimize saldırmayalım. Gelin birbirimizi yüceltelim.”

KAPSAMHABER

YORUM EKLE