Ömer Süslü, Esnaf Nefes Alamayacak Duruma Geldi

İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Ömer Süslü. Toybelen Sanayi Sitesi’nde yer gösterilen esnafa Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından çözüm eli değil adeta iflas bayrağı uzatıldığını söyledi.

İyi Parti 23.02.2021, 21:13 24.02.2021, 01:04
Ömer Süslü, Esnaf Nefes Alamayacak Duruma Geldi

Esnafın içinde bulunduğu zor durumu dile getiren İYİ Parti Samsun Kurucu İl Başkanı ve İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Ömer Süslü,  Ülkede her geçen gün derinleşen ekonomik kriz nedeniyle belini doğrultamayacak noktaya gelen esnafın üzerine bir de pandemi koşullarının getirdiği külfetle nefes alamayacak noktaya geldiğini belirterek, bu kaderi yaşayan esnafların önemli bir bölümü de Gülsan Sanayi Sitesi’nde ekmek mücadelesi verenler olduğunu belirtti.

Gülsan Sanayi Sitesi’nin şehir merkezi dışına taşınması amacıyla Toybelen Sanayi Sitesi’nde yer gösterilen esnafa Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından çözüm eli değil adeta iflas bayrağı uzatıldığını belirten Ömer Süslü, "Gülsan Sanayi Sitesi esnaflarımız Beş Müteahhit benzeri yandaşlara gösterilen hassasiyetten nimetlenememiştir. Esnafımızın elindeki yeri ölü değerde adeta üzerine konmak suretiyle alarak karşılığında Toybelen’de fahiş fiyatlar biçilerek yer gösterilen esnafımızın yaşam hakkına kastediliyor'' dedi.

Esnafa sahip çıkılması gerektiğini belirten Ömer Süslü, ''Gülsan Sanayi Sitesi’nde belirlenen kamulaştırma bedelinin metrekaresinin 2 bin lira olduğu yerde TOKİ eliyle ortalama 100 metrekare olan bir işyerine şehrin en değerli konumunda 200 bin lira değer biçilirken, Toybelen’de aynı büyüklükte olan işyerini 400 bin liranın üzerinde fiyatla alacaksınız deniliyor. TOKİ ve Samsun Büyükşehir Belediyesi, kurulan kooperatifi devre dışı bırakmıştır. Esnaflarımızın hiçbir görüşü alınmadan binalar yapılmış ve kendilerine dayatırcasına buralar satışa çıkarılmıştır. Bütün bunların ışığında şu sorularımızın cevaplanmasını bekliyoruz:

  • Eski kararda Toybelen’den dükkan satın alacakların Gülsan’da esnaf olması şartı varken bu karar daha sonra neden kaldırılmıştır?
  • Gülsan Sanayi Sitesi’ndeki esnaflarımızın emeğini güvence altına almakla mükellef olan Samsun Büyükşehir Belediyesi tefeciliğe mi ilgi duymaya başlamıştır?
  • Böyle kıymetli bir araziye biçilen bu değeri Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve beraberindekiler uygun buluyor mu?
  • Kendilerinin böyle kıymetli bir arazisi olsa aynı değeri biçerler miydi?

Eğer biçerseler şimdiden talip olduğumuzu buradan beyan ediyoruz.” diye konuştu.

GEREKEN MÜCADELEYİ VERECEĞİZ

Süslü ayrıca, ''Bütün bu absürt dayatmaların üzerine bir de esnaflarımızdan %25 peşinat talep ediliyor. Pandemi koşullarıyla ağırlaşan ekonomik krizin çemberinde kıvranan esnaflarımıza bu ödeme planını dayatanlar galiba farklı bir gezegende ikamet etmektedir. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm adı altında yandaşlarının nimetleneceği rantsal dönüşüm zorbalığına karşı gereken mücadeleyi vereceğiz. Samsun, Ankara ile aynı kaderi yaşamayacaktır. Samsun’u rantiyerlerin kurduğu masalarda parsel parsel sattırmayacağız! Bu konunun takipçisi olacağımıza dair Samsunlu hemşehrilerimize söz veriyoruz'' ifadelerini kullandı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)