Oral; Ahlat, Soçi Gibi Uluslararası Zirvelere Ev Sahipliği Yapabilir

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, gündemde yer alan Ahlat’taki Cumhurbaşkanlığı köşkü tartışmaları hakkında bir açıklama yaptı.

İyi Parti 21.01.2020, 18:43 21.01.2020, 19:08
Oral; Ahlat, Soçi Gibi Uluslararası Zirvelere Ev Sahipliği Yapabilir

Aslen Ahlat’lı olan ve 21. dönemde Bitlis milletvekilli ve İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, gündemde yer alan Ahlat’taki Cumhurbaşkanlığı köşkü tartışmaları hakkında sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, "Ahlat’a Cumhurbaşkanlığı Köşkü Yapılmasını Memnuniyetle Karşılıyorum" dedi.

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, "Ahlat'ta doğmuş büyümüş ve Ahlat'ın bir evladı olarak, Türk tarihinin müstesna şehri olan Ahlat'a Türk devletini temsil eden bir Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nün yapılmasını memnuniyetle karşılıyorum. Ahlatlı hemşehrilerim de bu konuda memnuniyetlerini dile getiriyorlar." şeklinde paylaşımı ardından, "Ancak Türk devletine ve Cumhurbaşkanlığına yakışan bu önemli yapının inşaatını ve konumunu kanunlara ve Anayasa'ya uygun bir şekilde yapmaktı. Maalesef konuyla alakalı yasal düzenleme Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir. Yeni bir düzenleme ise yoldadır." dedi.

Köşk halka açık ve Anayasa’ya uygun olsun

İnşaatı tamamlanma noktasında olan bu yapının kanunsuz kalmaması için Anayasa 43. maddeye uygun bir şekilde, Ahlatlıların sürekli faydalanabileceği, kamuya açık ve kamu yararına hizmet veren bir tesis şeklinde olmasını teklif eden Oral, "Rusya Moskova'daki görkemli saray yerine Soçi kentindeki mütevazı yazlık sarayda pek çok uluslararası zirveye ev sahipliği yapmaktadır. Biz de Ahlat'ı Soçi benzeri uluslararası zirvelerin yapıldığı bir şehir haline getirebiliriz. Bu dünyaya tarihi bir mesaj da verecektir. Ahlat'a yapılacak yatırımlara karşı çıkmamız söz konusu değildir. Umarım bu Cumhurbaşkanlığı Köşk'ü iktidarın Ahlat'a daha yakın gözle bakabilmesinin ve Ahlat'ın eksiklerini tamamlayacak politikalar üretilmesinin yolunu açar. Genel Başkanımız Meral Akşener Hanımefendi İYİ Parti'nin kuruluşundan sonra ilk programını Ahlat'ta yapmış, ilk bayramını orada geçirmiştir. Bu partimizin ve genel başkanımızın Ahlat'a ne denli büyük bir önem verdiğinin göstergesidir." dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)