Oral: Başkent Kültür Yolu’nda neden Anıtkabir yok?

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği Başkent Kültür Yolu etkinliklerinde Anıtkabir’in olmamasını eleştirdi. Oral konuyla alakalı bir de soru önergesi verdi.

İyi Parti 01.06.2022, 22:46
Oral: Başkent Kültür Yolu’nda neden Anıtkabir yok?

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği Başkent Kültür Yolu etkinliklerinde Anıtkabir’in olmamasını eleştirdi.

Oral konuyla alakalı bir de soru önergesi verdi.

Konuyu TBMM Genel Kurulu’nda gündeme getiren Oral şunları söyledi:

“Anıtkabir manevi, mimari ve simgesel olarak programda yer almalıydı”

“Kültür ve Turizm Bakanlığımızın düzenlediği Başkent Kültür Yolu programı Ankara’mızın tarihi, kültürel, dini, sanatsal pek çok mekanını içine alan bir etkinlik dizisidir. Öncelikle programda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ancak Ankara’mızın ve Cumhuriyetimizin en anlamlı simgesi olan Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir, programın hiç bir yerinde bulunmamaktadır. Anıtkabir gerek manevi anlamı gerek mimari özellikleri gerekse de Ankara için simgesel anlamı bağlamında bu programın içinde yer almalıydı. Bakanlığın bu hususta bir açıklama yapmasını diliyor ve yüce meclisin dikkatine sunuyorum.”

Oral’ın verdiği soru önergesinin metni ise şöyle:

“Kültür ve Turizm Bakanlığımızın Başkent, Beyoğlu ve Sur programlarını açıkladığı “Kültür Yolu” projesinin ayaklarından olan Başkent Kültür Yolu Etkinlik ve Festivali Ankara’da sürmektedir. Ankara’mızın tarihi, kültürel, dini, sanatsal pek çok mekanını içeren bu etkinlik rotası pek çok kıymetli programı da içermektedir. Ankara’nın kültürel özelliklerini, mimari yapılarını tanıtan Cumhuriyet Yapıları Rotası ve İnanç Rotası özellikle çok kıymetli çalışmalardır. Ancak “Başkent Kültür Yolu” etkinliğinin logosunda bulunmasına rağmen; Ankara’nın milli, tarihi ve mimari simgelerinden, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de ebedi istirahatgahı olan “Anıtkabir” bu etkinlik takviminde yer almamaktadır. Anıtkabir hem mimari özellikleri, hem içinde bulunan Kurtuluş Savaşı müzesi hem de Ankara ve Cumhuriyetimiz açısından taşıdığı milli simgesel özelliği hasebiyle bu etkinlikte yer alması gereken bir mekandır.

Bu bilgiler ışığında;

Başkent Kültür Yolu etkinliğinin Kültür ve Turizm Bakanlığı dışında başka paydaşları var mıdır? Varsa bunlar hangi kurum ve kuruluşlardır?

Başkent Kültür Yolu kapsamındaki mekanlar kim tarafından belirlenmiştir? Bu mekanlar belirlenirken Ankara Valiliği, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Kalkınma Ajansı, Ankara Kent Konseyi ve Ankara’lı sivil toplum kuruluşları ile bir istişare yürütülmüş müdür?

Başkent Kültür Yolu’nda Anıtkabir’in olmama sebebi nedir? Anıtkabir içinde bulunan Kurtuluş Savaşı müzesi ve Anıtkabir’in mimari özellikleri itibariyle Cumhuriyet Dönemi Yapıları Rotası’nda yer alması mümkün değil midir?

Başkent Kültür Yolu projesinin açılış ya da kapanış programlarında Anıtkabir’de bir tören gerçekleşecek midir?

Başkent Kültür Yolu etkinlikleri kapsamında Atatürk’ün Ankara’daki yaşamı, Ankara’nın kültür hayatına katkıları ve Başkent oluşuna dair fikirlerinin işlendiği etkinlikler gerçekleşecek midir?”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)