banner424

banner425

banner423Samsun Turizmde Model Olmalı

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Karadeniz’in turizm konusunda yeterince tanıtılamadığına dikkat çekti.

İyi Parti 25.02.2021, 20:15
Samsun Turizmde Model Olmalı

Karadeniz’in turizm konusunda yeterince tanıtılamadığına dikkat çeken İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Samsun’un Antalya sahillerinden hiçbir farkı olmadığını belirtti.

İYİ Parti Samsun Milletvekili Yaşar, Samsun’un turizm gelirlerinde hak etmiş olduğu payı bugüne kadar alamadığını belirtti. Turizm altyapısı başta olmak üzere yaşanan sorunlar hakkında Meclis’e verdiği araştırma önergesi üzerinde konuşan Milletvekili Yaşar’ın Meclis’e sunduğu araştırma önergesi Cumhur İttifakı oylarıyla kabul edilmedi.

Samsun turizminin siyaset üstü bir konu olduğunu ifade eden Yaşar, Samsun turizmde model şehir olsun istadeklarene, Samsun Karadeniz'in orta yerinde bulunan, her türlü altyapısı olan, deniziyle, karayoluyla, havayoluyla, her türlü ulaşım imkânı olan bir şehir olduğunu ancak, bugün için turizmden hak ettiği kadar istifade edemediğini belirtti. Antalya'yı yılda milyonlarca yabancı ve yerli turist ziyaret ederken Samsun'u 970 bin 622 kişi ziyaret etiğini belirten Bedri Yaşar, "Bu ziyaret edenlerin yalnızca 116 bin 587’si yabancı turistlerden oluşmaktadır. Dolayısıyla, belli modellemeler üzerinde yapılacak çalışmalar turizmin Anadolu'ya yayılmasına katkı sağlar. Bugün, Akdeniz'in dışında Ege, Karadeniz ve İç Anadolu Bölgesi yeterince tanıtılamamış ve ön plana çıkarılamamıştır. Hâlbuki, bugün, Samsunumuzun Ege sahillerinden, Antalya sahillerinde hiçbir farkı yoktur. Tarih ve kültür açısından baktığınız zaman, kültürel zenginlikleri çoğu şehrimizden daha fazladır." dedi.

Tamamlanamayan yatırımların Samsun turizmine büyük zarar verdiğini dile getiren Yaşar, "Bir müze inşaatı dört yıldır tamamlanamadı. Yapımına başlanan Arkeoloji ve Etnografya Müzesi inşaatı, yapımcı firmanın yarıda bırakmasıyla sekteye uğramıştır. Yeni müze inşaatıyla birlikte, eski Arkeoloji ve Etnografya Müzesi kapatılmış ve burada yer alan Hitit, Roma ve Osmanlı Dönemi’ne ait yaklaşık 7 bin 400 çok değerli eser depoya kaldırılmıştır. Eğer bu müze tamamlanırsa çok ciddi katkı sağlayacaktır." dedi.

Kızılırmak Deltası UNESCO Listesine Girmeli

Kızılırmak Deltasıyla ilgili de açıklamada bulunan Bedri Yaşar, "Geçtiğimiz dönemde UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunan Kızılırmak Deltası'yla ilgili müracaatlarımızı yaptık ama bazı eksikliklerden dolayı UNESCO Daimî Listesi'ne girememiştik. Bunun için de bir an önce bir çalışma yapılıp UNESCO Daimi Listesi’ne girmesi lazım. Kızılırmak Deltası üzerinde bulunan Bafra Kuş Cenneti yüzlerce kuşa ev sahipliği yapmaktadır; aynı zamanda, kuşların göç yolları üzerinde bulunmaktadır. Dünyadaki ender sayılı kanyonlardan biri olan Şahinkaya Kanyonu da Samsun’da yer almaktadır. Fakat maalesef, bugün, altyapısı itibarıyla oraya gelecek turistleri ağırlayacağımız kapasitede değil. Bununla ilgili yatırımların bir an önce yapılması gerekmektedir." dedi.

SAMSUN'UN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKALIM

Samsun'un değerleerine yapılım yapılmasını isteyen edri Yaşar, "Paralelinde Kunduz Ormanları var, inanın doğa turizmine yapılabilecek en uygun ortamlardan bir tanesidir. Doğal güzellikleriyle herkesin ziyaret etmesi, görmesi gereken yeşilin her tonunu barındıran bir yayladır. Ayvacık'ta Saklı Cennet var, tabiat gibi, portre gibi, geç karşısına resim yap denecek güzelliklere sahip. Bafra’da yer alan kral mezarlarına da yeniden gereken değerin verilmesini ümit ediyorum. Samsun'un bu değerlerine hep beraber gerekli yatırımları yapalım." dedi.

Ankara-Samsun Hızlı Tren Projesi Hayata Geçirilmeli

Samsun'un Cumhuriyet gibi bir değeri olduğunu belirten İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, "Biliyorsunuz, Samsun kurtulan değil, kurtaran şehirdir; cumhuriyetin temellerinin döşendiği şehirdir. Ortaöğretimde bulunan8-9 milyon civarındaki öğrencilerimizin sadece yüzde 10'u cumhuriyet ve bunun değerlerini öğrenmek üzere Samsun'a gelse, Samsun'un turizmine inanılmaz katkılar sağlayacaktır. Yine, Bandırma Vapuru bire bir ölçekte yapıldı ve yılda yaklaşık 500 bin ziyaretçisi var. Daha Ankara-Samsun hızlı treni proje ihalesi aşamasında. Bu projenin tamamlanması Samsun’un özellikle yerli turist ziyaretçisine çok büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Biz, özellikle bu şehirlerimizi cazibe merkezi hâline getiremezsek turizm geliştirmemiz mümkün değil.” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)