Alexa


“Suriyeliler, vatandaşlarımızın elinden hem ekmeğini hem de işini almıştır” 

İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Suriyeli mültecilerin vatandaşların elinden hem ekmeğini hem de işini aldığını savundu.

İyi Parti 07.09.2019, 11:16 07.09.2019, 11:28
“Suriyeliler, vatandaşlarımızın elinden hem ekmeğini hem de işini almıştır” 

Bedri Yaşar, “Suriyeliler, vatandaşlarımızın elinden hem ekmeğini hem de işini almıştır” şeklinde ifadede bulunarak, İktidarın bu durumu artık görmezden gelemeyeceğini belirtti.

İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, “İktidar bu aşamadan sonra ya Suriyelileri ülkelerine göndermeyerek Suriyeli mültecilerin yanında yer alacak, ya da bunları ülkelerine geri göndererek kendi milletinin, Samsunlu hemşehrilerinin yanında yer alacak. Türkiye’de ikisinin ortası bir durum kalmamıştır artık” dedi.

"Samsun’da 30 binin üzerinde Suriyeli var" 

Samsun'da, her mahallede ve sokakta kısacası her yerde Samsunluların Suriyeli mültecilerle ilgili endişelerini ve şikâyetlerini dile getirmeye başladığını belirten Yaşar, "Vatandaşlarımızın bu endişe ve şikâyetlerini tamamen haklı buluyoruz. Ayrıca vatandaşlarımızın bu konudaki endişe ve şikâyetlerine de sonuna kadar katılıyoruz. Daha iki gün önce Bafra İlçemizde iki Suriyeli grup arasında bıçaklı kavga çıkmıştır.  Hatırlanacağı üzere daha önceki günlerde ve yıllarda da hem Samsun İlimizde, hem de diğer pek çok İllerimizde, Suriyeli mültecilerin adları sık sık asayiş olaylarına karışmıştır. Bunlar nasıl bir misafir? Misafirlik böyle olmaz. Türkiye’nin kültürüyle ve milli değerleriyle örtüşmeyen hareketler sergiliyorlar. İçimizdeki Suriyelilerle her gün yeni bir asayiş olayı yaşıyor ülkemiz. Resmi açıklamalara göre, sadece Samsun’da 30 binin üzerinde Suriyeli mülteci bulunuyor." dedi.

İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar'ın basın açıklaması şöyle devam ediyor:

Haksız Rekabet

İktidarın söylemine göre, ülkemizde “misafir konumunda” olan mültecilerin sadece sayıları artış göstermiyor. Aynı zamanda katılmış oldukları iş hayatında da sayıları her geçen gün artmaktadır. Suriyeliler, Samsun illerimizde de diğer İllerde olduğu gibi küçük esnaflığa soyunmuşlar ve esnaf hemşehrilerimizle rekabete girişmişler.  Yaşanan bu haksız rekabet karşısında ne yazık ki İlimizde çok sayıda esnafımız batmış ve kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Esnaf odaları, mültecilerin kendileri gibi devlete vergi ödemediklerini ve sigorta primi yatırmadıklarını belirterek ayrıca pek çok şeyden de muaf olduklarını söylemektedir.

Suriyeli mültecilerin, hayatın her alanında Türkiye ekonomisine çok büyük yükler getirerek yer almaları, vatandaşlarımızı iyiden iyiye rahatsız etmeye başlamıştır. Vatandaşlarımız, Türkiye’nin demokrafik yapısının değişmesinden endişe duymaya başlamıştır.

Bu nedenle, vatandaşlarımız Suriyeli mültecilerin bir an önce ülkelerine geri gönderilmelerini istemektedir. Ülkemizin her yerine yayılmış bulunan Suriyeli mülteciler, vatandaşlarımızın elinden hem ekmeğini hem de işini almıştır. Almaya da devam etmektedir. İktidar bu durumu artık görmezden gelemez. İktidar, bu aşamadan sonra ya Suriyelileri ülkelerine göndermeyerek Suriyeli mültecilerin yanında yer alacak, ya da bunları ülkelerine geri göndererek kendi milletinin, Samsunlu hemşehrilerinin yanında yer alacak. Türkiye’de ikisinin ortası bir durum kalmamıştır artık. 
 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
11°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P