banner434

Tuz işletmelerinin kapatılmasında FETÖ mü etkili oldu?

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral Tuz Gölü’nde kapatılan tuz üretim alanlarını ve Şereflikoçhisar’ın ekonomik sorunlarını gündeme getiren bir basın toplantısını TBMM’de gerçekleştirdi.

İyi Parti 05.02.2020, 17:35 06.02.2020, 01:46
Tuz işletmelerinin kapatılmasında FETÖ mü etkili oldu?

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, Şereflikoçhisar’ın ekonomik sorunlarını gündeme getiren basın toplantısı gerçekleştirdi. TBMM’de gerçekleştirilen Toplantıya Şereflikoçhisar’ın önde gelen sivil toplum kuruluşları, odalar ve meslek örgütleri ile İYİ Parti teşkilatları katıldı.

Toplantıya İYİ Parti Şereflikoçhisar İlçe Başkanı Avni Yıldırım, Şereflikoçhisar Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak, Şereflikoçhisar Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt, Şereflikoçhisar Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celal Yılmaz, Şereflikoçhisar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan vekili Dursun Eraslan, Şereflikoçhisar Ağaç ve Maden İşleri Odası BaşLkanı Ali Cavit Aktay, Millet İttifakı Şereflikoçhisar Belediye Başkan Adayı, Ercan Ertürk Alıcıoğlu katıldılar.

İYİ Partili Oral’ın konuşmasının satır başları ise şöyle:

Tuz Gölü Şereflikoçhisar için beyaz bir altındır

Tuz Gölü, İç Anadolu Bölgesi'nde Ankara, Konya ve Aksaray illerinin sınırının kesiştiği bölgede yer aldığını, bu üç şehride ekonomik olarak önemli katkı sunduğunu, Aynı zaman ülkemizin de en büyük tuz üretim noktasında bulunduğunu belirten Oral, "Tuz Gölü Avrupa’nın en büyük tuzlu gölü, Türkiye’nin de ikinci göl alanıdır. Yıllık üretime göre Türkiye’deki tuz ihtiyacının %50’siyle %75’i arasındaki kısmı Tuz Gölü’nden karşılanmaktadır. Aynı zamanda ihracat yapılmaktadır. Tuz gölünden üretilen tuz sofralarımıza gelmekte, kar ve buzla mücadelede kullanılmakta, kimyasal üretime girmekte ve pek çok alanda ekonomimize katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda turistik olarak da henüz yeteri kadar ilgilenilmemiş olsa da bir katma değeri bulunmaktadır. Uluslararası örgütler ve ülkemiz tarafından da özel çevre koruma alanı ve sit alanı olarak kabul edilen Tuz gölü, bölgemizin beyaz cevheridir. " dedi.

Tuz Gölü’ndeki yeni işletmeler neden kapatıldı?

Türkiye’nin en önemli ekonomik kaynaklarından olan Tuz gölü, maalesef Şereflikoçhisar için her geçen gün bir kayıp haline gelmektedir. Tuz gölünden Şereflikoçhisarlı kazanamamaktadır. Şu an için en hayati meselelerden biri Şereflikoçhisarlıların tuz üretimine konulan engeldir. Malumu olduğunuz üzere Tuz Gölü’nün Şereflikoçhisar’a bakan kısmında 2006 yılına kadar devlet tarafından işletilen iki adet tuz işletmesi vardı. Bunlar Tekel Genel Müdürlüğü’ne bağlı çalışmaktaydı. 2006 yılında ise buradaki Kayacık ve Kaldırım tuz işletmeleri özelleştirildi. Özelleştirme yapılırken da işletmeleri alan firmalarla yapılan sözleşmede 5 yıl sonra burada yeni işletmelerin açılabileceğine dair bir madde bulunmaktaydı. 

2006 yılından beş yıl sonra yani 2011’de sözleşmenin ilgili maddesine binaen burada yeni tuz çıkarma alanlarının açılmasına karar verildi. 3845 hektarlık bir alan ihaleye çıkıldı. Burada 8 adet küçük tuz işletmesinin olacağı kararlaştırıldı. Başkanı da burada aramızda olan Şereflikoçhisar Ticaret Odası’na üye olan iki firma da burada ihaleye girdi ve tuz alanlarını satın aldı. 

Şereflikoçhisar firmalarının da olduğu alan kapatıldı, tuz fiyatları arttı

Biz yaptığımız incelemelerde gördük ki, yeni açılan tuz alanları 2011 yılından itibaren hem Şereflikoçhisar’a istihdam yarattı hem de tuz fiyatlarını büyük bir ölçüde düşürdü. Bu yeni tuzlalar sayesinde 50 liralarda olan ton başı tuz fiyatı 20-25 liraya kadar geriledi. 

Ancak buradaki tuz işletmelerinin ihalelelerin iptali için 80 adet dava açıldı. ÇED raporu, imar planı ve diğer gerekli bütün izinler alınmışken, idari mahkeme ve Danıştay kararlarıyla önce ÇED raporu sonra da ihaleler iptal edildi. Bu hadisenin hemen akabinde tuz fiyatları önce 25’ten 55 TL’ye sonra ise 135 TL’ye kadar yükseldi. Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlığından bir soru önergesiyle aldığım bilgiye göre 2019 yılında ortalama ton başı tuz fiyatı 92,03 TL olmuştur. Bu rakam 2018 yılında ise 74, 78 TL olarak gerçekleşmiştir.

Tuz işletmelerinin kapatılmasında FETÖ mü etkili oldu?

Buradan huzurunuzda değerlendirme yapmak ve sormak istiyorum. Bu kararla kim kazanmış, kim kaybetmiştir? Ben söyleyeyim. Kaybeden Şereflikoçhisar olmuştur, dolayısıyla Türkiye olmuştur. Kazananı ise ben burada dile getirmek istemiyorum.

Yine sormak istiyorum. ÇED raporu olumluyken bir anda nasıl olumsuza dönmüştür? ÇED raporunun iptali kararını veren hakimler bunu neye dayanarak vermişlerdir. Adalet Bakanlığı’ndan bu konu hakkında bilgi istedik 2 ay olmasına rağmen cevap alamadık. Buradan sizin aracılığınızla tekrar sormak istiyorum. Şereflikoçhisar’ı ve vatandaşlarımızı mağdur eden, ülkemize kaybettiren bu kararı alan hakimlerin içerisinde FETÖ’den açığa alınan ya da ihraç edilenler var mıdır? Bu işin içinde hain terör örgütü FETÖ’nün parmağı olduğuna dair bir kanaatiniz bulunmakta mıdır? Biz bu soruların cevabını istiyorum. Bu yönde duyumlar aldık ama resmi açıklama olmadan konuşmayı doğru bulmuyoruz.

Çözümü AK Parti getirsin biz destekleyelim

Ben Ankara milletvekili olarak bu hususun takipçisiyim. İlçe başkanımız, il başkanımız ve teşkilatımızla birlikte Şereflikoçhisar’da bu kapatılan ve çürümeye terk edilen tuzlaları da ziyaret ettik. Belediye başkanı ve kaymakamla da bu konuyu istişare ettik. Ben Tuz gölü meselesinin siyasi partiler üstü bir şekilde çözülmesini istiyorum. Buradan şahsım ve partim olarak bir siyasi rant elde etme amacında değiliz. Biz Şereflikoçhisarlılara hizmet etmek istiyoruz.

Buradan TBMM çatısı altındaki bütün siyasi parti gruplarına da çağrıda bulunuyorum. Gelin bu işi hep beraber çözelim. Bir meclis araştırma komisyonu kuralım. Gerekirse bunun önerisi de AK Parti getirsin. Biz de destekleyelim. Ancak Şereflikoçhisarlıların sorunu çözülsün. Ülkemize ekonomik katkı sağlansın.

Şereflikoçhisar Odaları ve Sivil Toplum Kuruluşlarından Ortak Deklarasyon

İYİ Partili Oral’ın ardından Şereflikoçhisar Ticaret Odası, Ziraat Odası, Şoförler ve Otomobilciler Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Ağaç ve Maden İşleri Odası, Bakkallar ve Bayiler Odası başkanları ve vekilleri konuyla alakalı ortak bir deklarasyon yayınladılar.

Konuyla alakalı bilgilerin paylaşıldığı deklarasyonda şu talepler ve tespitler yapıldı. Tuz Gölü’ndeki hak sahibi yeni işletmelerin açılmasıyla;

1-    Devlet kurumlarının kullandıkları 1 milyon ton tuzun şu anki fiyatın 3’te 1 fiyatına düşeceği,
2-    Yaklaşık 1200 kişi doğrudan 3000 kişi de dolaylı olarak istihdam olanağına kavuşacağı,
3-    10 sahayı yaklaşık 36 milyon dolara ihale eden MİGEM, 60 milyon doları aşan tazminat riskinden kurtulacaktır,
4-    Bütün bunların getirisi olarak devletimizin hazinesine direk ve endirekt yılda 100 milyon dolar ek girdi sağlanacaktır.
5-    135 TL bandında olan tuz fiyatları 45-50 TL bandına düşecektir. 

Toplantıya İYİ Parti Şereflikoçhisar İlçe Başkanı Avni Yıldırım, Şereflikoçhisar Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak, Şereflikoçhisar Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt, Şereflikoçhisar Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celal Yılmaz, Şereflikoçhisar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan vekili Dursun Eraslan, Şereflikoçhisar Ağaç ve Maden İşleri Odası BaşLkanı Ali Cavit Aktay, Millet İttifakı Şereflikoçhisar Belediye Başkan Adayı, Ercan Ertürk Alıcıoğlu katıldılar.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (1)
Turgut Güçlü 2 yıl önce
Meseleye yaklaşım doğru ancak hükümet ve devlet ayağı eksik