banner434

banner433

Vezirköprülü Kenevir Üreticisi Mağdur Edildi

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, kenevir konusunda gerekli alt yapı ve sanayi hamlesinin yapılmadığı için Vezirköprü’lü kenevir üreticilerinin mağdur edildiklerini söyledi.

İyi Parti 11.06.2021, 12:07
Vezirköprülü Kenevir Üreticisi Mağdur Edildi

Vezirköprü, kenevir konusunda gerekli alt yapı ve sanayi hamlesinin yapılmadığı için Vezirköprü’lü kenevir üreticilerinin mağdur edildiklerini söyledi.

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmada, Vezirköprü’lü kenevir üreticilerinin sorunlarını dile getirdi. 

Milletvekili Yaşar, Kenevirin 1980 yılına kadar, özellikle Samsun'un Vezirköprü ilçesinde ekildiğini, O zaman 333 üyesi olan bir kooperatif olduğunu, aynı zamanda da kenevirle ilgili Vezirköprü'de haftada bir gün pazar kurulduğunu belirterek şunları söyledi; "Burada üretilen kenevirin tohumundan, bildiğiniz gibi, özellikle ipler yapılıyordu; sapından da, o zaman Kastamonu'da bir SEKA Kağıt Fabrikası vardı, orada da sapından kâğıt üretiliyordu. Tabii, SEKA'ların özelleştirilmesinden sonra, aynı zamanda, buna paralel, alternatif naylon polietilen, polipropilenden üretilen ipler de piyasaya çıkınca, otomatikman kenevirin yıldızı sönmüş oldu. O dönemdeki tek kazancımız, özellikle yerli ve millî tohum olarak "vezir" ve "nazlı" isimli 2 çeşit tescillenmiş kenevir tohumunu bu ülkenin kazanması oldu.19 il kapsamında Vezirköprü'de de çiftçilerimiz kenevir ekmeye başladılar. Bu kapsamda 2016 yılında 27 çiftçimiz 70 dönüm, dekar alanda kenevir ekimi yapıyordu, 2017 yılında 26 çiftçimiz 71 dekar alanda, 2019'da 58 çiftçi 428 dekar alanda, 2020 yılında 39 çiftçimiz 1.470 dekar alanda bu üretimi yapmaya başladılar." dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)