YAŞAR, “TÜTÜN ÜRETİCİSİ DESTEKLENMELİDİR”

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Türkiye’nin dünya tütün üretiminde önemli bir konumda olduğunu ifade ederek, tütünün önemli bir ihracat ürünü olduğunu vurguladı.

İyi Parti 08.07.2021, 12:05
YAŞAR, “TÜTÜN ÜRETİCİSİ DESTEKLENMELİDİR”

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Sarmalık tütünün Türkiye'de başta Adıyaman olmak üzere Bitlis, Samsun, Çanakkale, Muş, Bingöl, Hatay, Manisa, Denizli, Kütahya, Balıkesir, Bursa, İzmit illerimizde de üretildiğine değindi.

Bedri Yaşar'ın açıklaması şöyle:

PİYASA YABANCIYA TESLİM

“Samsun'da da adını tütünden alan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarken ilk ayak bastığı yer Tütün İskelesi'dir. Samsun'da tütün 1900'lü yılların başından beri üretilmektedir. Aynı zamanda Amerika'ya da ilk tütün ihracatı Himmet Karaçocuk tarafından Samsun'dan yapılmıştır. Bugün, maalesef, Türkiye'deki tütün üretiminin tamamı yabancılara teslim edilmiş vaziyette; dengeyi de fiyatı da organizasyonu da yabancı firmalar yapmaktadır.

ÜRETİCİ HAPSE GİRMESİN

Bafra, Alaçam, Vezirköprü Türkiye'nin en kaliteli tütünlerinin üretildiği merkezlerdendir. Hükümet, böylesine önemli bir konuda, bir kanun değişikliği yaptı. Yeni çıkardıkları düzenlemede, şimdi üreticilerimize diyorlar ki; 6 ay içinde kooperatiflerinizi kurun. Yoksa tütün üretemezsiniz. Pandemi sürecinde tütün üreticisinden kooperatifleşmesini beklemek tamamen onlara haksızlık olur. Üreticiler, sokağa çıkma kısıtlamalarından dolayı kooperatif çalışmalarını yürütememiştir. Bu yasa teklifinin yürürlük tarihi mutlaka ertelenmelidir.”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)