Alexa
banner314

15 Temmuz Özeti (15 Temmuz Nedir)

Türkiye 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında tüm şehitlerini ve gazilerini anıyor. 15 Temmuz 2016 tarihinde ne olmuştu? 15 Temmuz neden kutlanıyor? 15 Temmuz'da darbe kime yapılmak istenmişti?

15 Temmuz Özeti (15 Temmuz Nedir)
banner327

15 Temmuz darbe teşebbüsü İki yıl önce bugün gerçekleşmişti. Bugün, Türkiye siyasi tarihinin en ağır saldırıya maruz kalmıştı. Milletimiz i bin yılı boyunca Anadolu topraklarında böylesi alçak bir ihanete hiç tanık olmamıştı. İçeriden ve dışarıdan kuşatılmaya ve parçalanmaya çalışan Türk düşmanı güçler bunda başarılı olamamıştır.

15 TEMMUZ'da Ne Olmuştu?

Çok açık bir ifadeyle, Türk milletinin düşmanları açık bir saldırıda bulunmuştur. Türkiye içinde Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üzerinden ülkemize saldıranlar halkın müthiş bir direnişiyle birlikte geri püskürtülmüştür. Elli yıl boyunca bazı güçler tarafından devlet içine yerleştirilen ihanet şebekeleri Türkiye Cumhuriyeti’ni rehin almaya çalışmıştı.

15 Temmuz nedir?

15 Temmuz darbe girişimi Fethullahçı Terör Örgütü'ne bağlı olan askerlerin kalkıştığı bir darbe girişimidir. Bu darbe girişimi halkın ve güvenlik güçlerinin büyük direnişi sonucu engellenmiştir. 15 Temmuz 2016 yılında yaşanan buhain darbe girişiminde başta İstanbul olmak üzere toplamda 48 saat içinde 248 şehit vermişti. 2196 vatandaş ise yaralanmıştı. 15 Temmuz'da yani 36 yıl sonra Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki FETÖ mensubu bazı generallerin ve askeri personelin içinde olduğu darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. İhanet girişimi halkın sokağa çıkmasıyla, TSK içindeki çoğunluğun destek vermemesi üzerine akamete uğradı.


15 Temmuz Gecede ne oldu? 

 Halkın birlik ve beraberlik ruhu ile hareketiyle birlikte 15 Temmuz'da darbe girişimi bertaraf edildi. Şehit Astsubay Ömer Halisdemir, 15 Temmuz darbe girişiminde Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ele geçirmek isteyen darbeci general Semih Terzi'yi vurarak darbe teşebbüsünün seyrini değiştirdi. Sosyal devlet anlayışını yok etmeye çalışanlar, tarihinde ilk kez Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni bombaladılar.

Diğer taraftan, Türkiye Tarihi’ndeki darbeler arasında bir ilk olarak millete doğrudan ağır silahlarla ateş edildi. Buna rağmen, Türkiye’nin belli yerlerinde Ankara ve İstanbul gibi büyükşehirlerinde ordudaki sızma ve süzme teröristler, millete rağmen darbe yapmak isteyince milletin hışmına uğramışlardır. Millet, tanklar, silahlar, helikopterler ve jetlerin önüne geçerek bu hain kalkışmayı durdurmuştur. Anında teşkilatlanan milletimiz, cesaretini, marifetini  birkez daha tüm dünyaya göstermiştir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Buluşmasında şöyle konuştu:

Bu millet FETÖ eliyle Türkiye'nin hizaya sokulmasına izin vermemiştir. Bu milletin bir ferdi olmaktan iftihar ediyorum. 15 Temmuz Türk milletinin yeniden dirilişinin, şahlanışının, kendisine yönelen saldırı karşısında tekrar kıyama kalkmasının adıdır. 15 Temmuz tüm Türkiye'nin zaferidir. 15 Temmuz bizimle beraber dünyanın dört bir yanından adalet özgürlük mücadelesi veren tüm mazlumların zaferidir.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2018, 23:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
vgthjhj
vgthjhj - 6 ay Önce

ALLAHu ekber

Army
Army - 3 ay Önce

Teşekkürler ederim, o gününün hakkında aklımda ki soruların hepsi bitti

En çok güzel olmuş eline bir bu yana eğitim bir sen ne
En çok güzel olmuş eline bir bu yana eğitim bir sen ne - 5 ay Önce

En güzel şekilde sorumlu bu şekilde devam etti çok bu şekilde bir şekilde bir bu tür bir şey değil çok güzel olmuş eline geçti bu üç yıl boyunca çok bu şekilde sorumlu bu şekilde devam eden bu üç gün içinde iade etti bu üç boyutlu olarak kabul edilmektedir bu üç yıl

Erencvededr
Erencvededr - 5 ay Önce

Erencvededresw

Karsu
Karsu - 1 ay Önce

Ödevime yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim

banner307

banner325