banner434

2022’de Aile Birleşimi Vizesi En Kolay Nasıl Alınır?

Kapsam 31.03.2022, 14:45
2022’de Aile Birleşimi Vizesi En Kolay Nasıl Alınır?

Aile birleşimi vizesi, bir yabancı ülkede yaşayan aile bireyi ile birlikte yaşamak amacıyla seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alması gereken D tipi (uzun süreli) bir vize türüdür. Aile birleşimi vizesine, yabancı bir ülke vatandaşı olan ya da uzun süreli oturum izni olan kişilerin aile bireylerinin başvuru yapma hakkı bulunmaktadır. Aile birleşimi vizesi, hamiline vizenin alındığı ilgili yabancı ülkede 90 günden uzun bir süre ile bulunma, aile bireyleri ile birlikte yaşama ve gerekli koşulların sağlanmasının ardından oturum iznine başvurma hakkı sağlamaktadır. Aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin talep edilen şartları sağlaması ve gerekli belgeleri hazırlaması gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti'nden yapılan aile birleşimi vizesi başvuruları için başvuru yapılacak ülkeye bağlı olarak birçok evrak, tercüme ve noter onaylı belge talep edilebilmektedir. Başvurunun vize reddi ile sonuçlanmaması için dikkat edilmesi gereken durumlara son 4 yılda aile birleşimi vizeleri için en yüksek onay oranına sahip vizem.net ekibine sorduk.

Başvuru için: 0850 241 1868

Aile Birleşimi Vizesi Nedir?

Aile birleşimi vizesi, yabancı bir ülkede yaşayan bir kişinin aile bireylerinin bu ülkeye göç etmesi amacıyla alınabilen uzun süreli (D tipi) bir vize türüdür. Aile birleşimi vizesi için gerekli koşulları sağlayan aile bireyleri olarak; eşler, çocuklar, ebeveynler ve diğer akrabalar kabul edilebilmektedir. Aile birleşimi vizesi İngiltere, Danimarka, Almanya, Norveç, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri gibi birçok ülke tarafından verilen bir vize türüdür.

Kimler Aile Birleşimi Vizesi Alabilir?

Aile birleşimi vizesini yurt dışında yer alan bir ülkenin vatandaşı olan ya da veya o ülkede ikamet izni bulunan kişilerin; eşleri, çocukları, ebeveynleri ve zorunlu durumlarda yetişkin kardeşler, amca, teyze, büyükanne ve büyükbaba gibi diğer akrabaları alabilmektedir.

Aile Birleşimi Vize Şartları Nelerdir?

Aile birleşimi vize şartları; başvuru sahibinin eş, çocuk ya da diğer aile bireyleri olmasına bağlı olarak değişebilmektedir. Aile birleşimi vize şartları aynı zamanda başvuruda bulunulan ülkelerin vize uygulamalarına bağlı olarak da farklılaşabilmektedir.

Aile Birleşimi Vizesine Başvuran Eşler İçin Şartlar Nelerdir?

Aile birleşimi vizesine başvuran eşler için; 18 yaşının üzerinde olmak ve en azından temel düzeyde yabancı dil becerisine sahip olmak gibi şartlar bulunmaktadır. Evli olunan süre içerisinde eşleri yabancı bir ülkeden oturum izni hakkı alan kişiler, gerekli koşulları sağladıkları durumlarda bu oturum izninden yararlanabilme hakkına sahiptir.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi İçin Dil Şartı Nedir?

Almanya aile birleşimi vizesi için dil şartı olarak başvuru sahibinin en az A1 seviyesinde Almanca dil becerisi olduğunu kabul edilen bir dil yeterliliği sertifikası ile kanıtlama gerekliliği bulunmaktadır.

Aile birleşimi vizesi için uygulanan dil şartı, başvuruda bulunulan ülkelerin vize uygulamalarına bağlı olarak değişebilmektedir. Almanya dış temsilcilikleri tarafından talep edilen düzeyde Almanca dil yeterliliği bulunan ve Almanya davetiye işlemlerini tamamlayan kişiler Almanya aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunabilme hakkına sahiptir.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi İçin Davetiye Nasıl Olmalıdır?

Almanya aile birleşimi başvurusunda bulunacak kişi Almanya’da olan eş tarafından hazırlanmış ve belediye onaylı davetiyeyi Türkiye’deki Almanya dış temsilciliklerine sunmakta yükümlüdür.

Başvurunun kabulü için davetiye ile Almanya'ya gitmek için gerekli evraklar eksiksiz ve doğru beyanlarla hazırlanmalıdır.

Aile Birleşimi Vizesine Başvuran Çocuklar İçin Şartlar Nelerdir?

Aile birleşimi vizesine başvuran çocuklar için; başvuru yapılacak ülkeye göre 16 ile 18 yaş arasındaki çocukların evli olmaması ve akıcı düzeyde ilgili ülkenin resmi dilini biliyor olması gerekmektedir. Yabancı bir ülkede yaşayan bir ebeveyninin yanına gitmek için aile birleşimi vizesine başvuran çocuğun 16 yaşın altında olduğu durumlarda herhangi bir şart aranmamaktadır.

İki ebeveynin de yabancı bir ülke vatandaşlığı bulunuyor ise, çocuklarını bu ülkeye getirmek için başvuruda bulunma hakları vardır. Çocuğunu yabancı bir ülkeye getirmek isteyen bekar ebeveynlerin velayet hakkına sahip olması gerekmektedir. Çocuğun velayetinin iki ebeveyn arasında paylaşıldığı durumlarda ise, çocuğu yabancı bir ülkeye götürmek isteyen yabancı ülke vatandaşı ebeveynin diğer ebeveynden aile birleşimi vizesi işlemlerini başlatabilmek için izin alması gerekmektedir.

Aile Birleşimi Vizesine Başvuran Diğer Aile Bireyleri İçin Şartlar Nelerdir?

Aile birleşimi vizesine başvuran diğer aile bireyleri için; vize başvuru sahibinin ya da yabancı ülkede yanına gidilmek istenen aile bireyinin ailevi desteğe ihtiyacı olduğu durumların bulunması şart koşulmaktadır. Aile birleşimi vizesi ile yabancı bir ülkede yaşayan çocuğunun yanına gitmek isteyen ebeveynlerin, çocuk için velayet hakkına sahip olmaları gerekmektedir.

Yabancı bir ülkede yaşayan çocuğun bulunduğu ülkede kendiyle ilgilenebilecek biri olmaması, çocuğun oturum izni bulunması ya da çocuğun göçmen olarak yerleşim hakkı olması gibi durumlarda çocuğun ebeveynlerinden biri aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunabilmektedir.

Aile Birleşimi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Aile birleşimi için gerekli belgeler başvuru yapılan ülkenin prosedürlerine göre değişebilmektedir.

Birçok ülke tarafından talep edilen Aile birleşimi için gerekli evraklar aşağıda listelenmektedir.

 • Aile birleşimi başvuru formu: Aile birleşimi başvuru formu, vizeye başvuran kişi tarafından eksiksiz bir biçimde doğru bilgilerle doldurulmalı ve 2 adet olarak başvuru dosyasında ibraz edilmelidir.
 • Pasaport: Vize başvuru sahibine ait, son 10 yıl içerisinde alınmış ve başvuruda bulunulan aile birleşimi vizesinin bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerlilik süresi bulunan hasarsız bir pasaport başvuruda sunulmak zorundadır.
 • Biyometrik fotoğraf: Aile birleşimi vizesine başvuran kişiye ait, biyometrik standartlara uygun ve kişinin yüzünün net olarak göründüğü 2 adet biyometrik fotoğrafın başvuru dosyasında sunulması gerekmektedir. İstenilen fotoğraf boyutları, vizeye başvurulan ülkeye göre değişebilmektedir.
 • Ulaşım rezervasyonları: Aile birleşimi vizesi ile seyahat edilmek istenen ülke için yapılmış ulaşım rezervasyonlarına ait belgelerin vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunan kişi adına düzenlenmiş ve vizenin geçerli olduğu tüm süreyi kapsayıcı nitelikte bir seyahat sağlık sigortası poliçesinin vize başvuru dosyasında ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Davet mektubu: Aile birleşimi vizesi ile yanına gidilmek istenen aile bireyi tarafından kaleme alınmış ve vize başvuru sahibini yaşadığı ülkeye davet eden bir davet mektubu başvuru esnasında ibraz edilmelidir.
 • Konaklama belgeleri: Aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunan kişinin, seyahat etmek istediği ülkede yanında kaldığı aile bireyinin evinin kişiye ev sahipliği yapabilmek için yeterli alana sahip olduğunu gösterir nitelikte belgelerin başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik belgeleri: Aile birleşimi vizesine başvuran kişiyi yanına çağıran aile bireyinin, vize başvuru sahibine ev sahipliği yapmaya yetecek finansal durumu olduğunu gösterir nitelikte belgelerin başvuru dosyasında ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Dil yeterlilik belgeleri: Aile birleşimi vizesine başvurusunun yapıldığı ülke tarafından şart koşulan dil için oluşturulmuş başvuru sahibine ait dil yeterlilik belgeleri başvuru dosyasında ibraz edilmelidir.
 • Eşe dair belgeler: Aile birleşimi vizesi başvuru sahibinin vize başvurusunu eşi ile buluşmak amacıyla yaptığı durumlarda; evlilik cüzdanı, eşin kimlik bilgileri ve varsa eşe ait yabancı ülkede oturum izni gibi belgelerin başvuru dosyasında sunulması gerekmektedir.
 • Çocuklara dair belgeler: Aile birleşimi vizesi başvuru sahibinin çocuk olduğu durumlar için; doğum belgesi, çocuğun milliyetini gösteren belgeler ve yabancı ülkede yaşayan ebeveyne ait velayet belgesi gibi belgeler başvuru dosyasına eklenmelidir.

Aile Birleşimi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile birleşimi vize başvurusu, başvuruda bulunan ilgili ülkenin uyguladığı vize prosedürlerine bağlı olarak dış temsilcilikler ya da aracı kurum aracılığı ile yapılabilmektedir. Aile birleşimi vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin ilk önce gerekli belgeleri eksiksiz bir biçimde hazırlamaları gerekmektedir.

Gerekli belgeleri hazırlayan başvuru sahiplerinin, vize başvuru işlemlerinin yapılacağı ilgili kurumdan aile birleşimi vize randevu tarihi belirlemeleri gerekmektedir. Aile birleşimi vize başvuru sahiplerinin vize randevu tarihinde belirlenen vize başvuru merkezine müracaat ederek gerekli evrakları teslim etmeleri, biyometri işlemlerini tamamlamaları ve vize ücretini ödemeleri gerekmektedir. Aile birleşimi vize ücretinin ödenmesinin ardından vize başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Aile Birleşimi Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Aile birleşimi vize ücreti seyahat edilecek ülkeye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Aile birleşimi vize ücreti; Almanya’da yetişkinler için 75 Euro ve çocuklar için ise indirimli olarak 37,50 euro, Hollanda’da ise yetişkinler için 233 Euro ve çocuklar için 50 euro, Romanya’da tüm başvuru sahipleri için 120 euro ve Belçika’da tüm başvuru sahipleri için 180 euro olarak belirlenmiştir.

Aile Birleşim Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Aile birleşimi vizesi çıkış süresi; vize başvurusunda bulunulan ülkeye ve ilgili dış temsilciliklerde olabilecek yoğunluk durumuna göre değişebilmektedir. Aile birleşimi vizesi ortalama 1 ile 1,5 ay arasında çıkmaktadır.

Aile Birleşimi Vizesi İle Çalışılabilir Mi?

Aile birleşimi vizesi ile yabancı bir ülkeye seyahat eden kişilere çalışma hakkı tanınabilmektedir. Bazı ülkeler D tipi viz hamillerine doğrudan çalışma hakkı tanırken, bazı ülkeler ise belli şartların sağlanmasını talep etmektedir.

Almanya sadece aile birleşimi vizesi hamillerine çalışma hakkı tanımamaktadır, ayrıca çalışma izni için başvuru yapılmasını talep etmektedir. Belçika’da aile birleşimi gibi D tipi bir vize sahibi olan kişiler çalışabilmektedir. Kimi ülkeler çalışma hakkı sunmaktadır.

Avusturya ise aile birleşimi vizesi sahiplerinin, başta dil yeterliliği olmak üzere bazı şartları karşılaması ile çalışma iznine başvurmasına olanak tanımaktadır. İngiltere de yine belli koşulları karşılayan aile birleşimi vizesi sahiplerine çalışma hakkı vermektedir.

En Sık Aile Birleşimi Vize Başvurusu Yapılan Ülkeler Hangileridir?

En sık aile birleşimi vize başvurusu yapılan ülkeler aşağıda listelenmektedir.

 • Almanya aile birleşimi vizesi
 • Avusturya aile birleşimi vizesi
 • Belçika aile birleşimi vizesi
 • İngiltere aile birleşimi vizesi
 • Fransa aile birleşimi vizesi
 • Polonya aile birleşimi vizesi
 • Romanya aile birleşimi vizesi

Aile Birleşimi Vize Mülakatında Neler Sorulur?

Aile birleşimi vize mülakatında sorulan sorular aşağıda listelenmiştir.

 • Eşiniz ile ne zaman tanıştınız?
 • Eşiniz ile nerede tanıştınız?
 • Türkiye Cumhuriyeti’nde ne işle uğraşıyorsunuz?
 • Eşiniz ne işle uğraşıyor?
 • Eşinizin yaşı kaç?
 • Eşiniz ile ne zaman evlendiniz?

Aile Birleşimi Vizesine Sevgililer Başvurabilir Mi?

Hayır, aile birleşimi vizesine sevgililer başvuruda bulunamamaktadır, ancak ilgili ülkenin vize uygulamalarına bağlı olarak sevgililerin partner vizesine başvuruda bulunabilmesi mümkündür.

Aile Birleşimi İçin En İyi Danışmanlık Şirketi Hangisidir?

Türkiye’de başvuru onay oranı %97,2 ile en yüksek ve Schengen ülkeleri dahil toplamda 41 ülke için aile birleşimi hizmeti veren en iyi şirket 1997 yılında kurulmuş vizem.net’tir. Aile birleşimi danışmanlık hizmeti vermekte ve süreci en baştan itibaren yönetebilmektedir.

Yorumlar (0)