Alexa

ABD, Türkiye'de Renkli Devrim mi Gerçekleştirmek İstiyor?

16 Nisan referandumda yüzde 51,4 oranında vatandaşımız anayasa değişikliğini destekledi.

ABD, Türkiye'de Renkli Devrim mi Gerçekleştirmek İstiyor?
banner327

Halk oylaması süresinde hiç ihlaller edilmemesine rağmen referandumun sonuçlarını iptal etmek isteyen göstericiler başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde sokağa çıktı.

Şu gösteriler, endişe yaratmadan edemeyecek çünkü bir kimse tarafından başlatılmıştır.

Tabi ki protesto havasını teşvik edenlerin başında CHP geliyor. Geçen hafta gayri resmi sonuçlar açıklanınca Kemal Kılıçdaroğlu AKP'yi 'hile' yapmakla suçlarken taraftarlarını sokağa çıkmaya ve YSK kararı protesto etmeye çağırdı. Öyle bir şey oldu. Büyük şehirlerde protestolar hala da devam ediyor.

Ancak şu gelişmeler muhalefet değil dış bir güç tarafından teşvik edebilmiş. Böyle çıkabilir ki Türkiye, ABD'nin yeni renkli devrimi için seçilmiş oldu.

Renkli devrim nedir?

Renkli devrim, sokak protestoları yaratılması yoluyla bir ülkenin hükümetinin değişilmesidir. Renkli devrimlerin kansız olarak gerçekleştirildiği sanılır ama bu doğru değil.

Örneğin, şiddetli iç savaşları bugüne kadar süren Libya, Suriye (devrimler, 2011'de başladı) ve Ukrayna (2013-2014) hatırlayalım.

Bu darbeler, pek çok birbirine benzerdir. Sözde 'demokrasi ilkeleri'ni savunan başta George Soros'un Açık Toplum Vakfı olmak üzere bazı ABD'li fonlar tarafından finanse edilir; devrilen hükümetin yerine batı odaklı siyasetçiler atanır ve devrimcilerine yönelik eleştirme sert bir şekilde cezalandırıyor.

Renkli devrimlerin senaryoları da aynı: ülkedeki iktidar partisinin genel seçimi kazanmasından sonra muhalefet sonuçlarını geçersiz ilan ederken sokak protestolarına çağrıdan sonra hükümeti yıkıyor.

Şu an Türkiye'de aynı gelişmeler mi yaşanıyor?

Önce yazdığım gibi şimdi muhalefet referandumun sonuçları ile memnuniyetsizliğini dile getiriyor ve insanlar sokağa çıkmaya kışkırtıyor. Eğer Washington, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın devrilmesini planlıyorsa göstericiler bilmeden Amerikan politikacılarının emirlerini yerine getiriyor. Ciddi çatışmalar şu an meydana gelmiyor ama bazı kışkırtmalar yer alabilir.

Devrimin başka senaryoları

Sözü geçen yöntemlerin yanında FETÖ, ABD istihbaratının aracı olarak ortaya çıkabilir. Paralel Devlet kuran Fethullah'çiler, geçtiğimiz yıl darbe girişimi (CİA yönetmesiyle mi?) düzenledi fakat emniyet mensuplarımızın gayretleri sayesinde başarılı olmadı.

Sonucu olarak Washington, bir ayaklanma yaratmak için 16 Nisan referandumunu seçmiş olabilir. Ancak bu senaryo da suya düşerse Amerikalılar, Libya'da gibi şiddet yöntemleri kullanabilir.

Çok yıl boyunca ABD, Suriye'de PYD/PKK'ya destek veriyor. Kürtlere silah sevkiyatlar yaparken Türkiye'nin Güneydoğusunu uzaktan patlatacağı 'barut fıçısına' dönüştürdü. Bu halde çok kişinin canı alacak ve Türkiye'nin iktisadını yıkacak yok edici bir savaş başlayacak.

Yeni ABD başkanı Donald Trump'un hususiyeti de dikkat çekiyor. Son derece fevri ve dizginlenemezdir. Trump'un Cumhurbaşkanımızı zaferle kutladığına rağmen açık ki böyle bir insan ikili oylarken Türkiye'de kanlı bir devrim gerçekleştirebilir.

Şükür ki şu senaryolardan hiç biri henüz hayata geçirilmedi fakat tetikte olmamız ve belki NATO müttefikimize tutumu sertleştirmemiz de gerektiği bellidir

Fatih Öztürk

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2017, 12:38
YORUM EKLE