Abdullah Dede; Canan Kaftancıoğlu haklıdır

Mustafa Kemal devrimciydi, solcuydu, Atatürk Türk Milliyetçisiydi ve "Türklerin atası" soyadını kullanıyordu. Canan Kaftancıoğlu haklıdır.

Kapsam 15.09.2020, 01:08 15.09.2020, 11:25
Abdullah Dede; Canan Kaftancıoğlu haklıdır

"Gerçek Atatürkçü CHP'lileri seviyor ve yanımızda yer almaya davet ediyorum." ifadelerini kullanan Abdullah Dede, Kapsam Haber'deki "Atatürk mü Mustafa Kemal mi Daha Solcudur" başlıklı makalesinde  "Canan Kaftancıoğlu haklıdır. Ona göre Mustafa Kemal devrimciydi, solcuydu, Atatürk Türk Milliyetçisiydi ve "Türklerin atası" soyadını kullanıyordu. Bunu hazmedecek kadar Türklükle tanışıklığı, yarenliği, gönül birliği olmadığı bilinen bir gerçektir Kaftancıoğlu’nun." dedi.

Abdullah Dede şu şekilde devam ediyor yazısına; "O ve bazılarına göre bu dâhi Türk, 1919-22 arası Kemal’dir, o yüzden onlar Kemalist, Soyadı Kanununun çıkış tarihi olan 21 Haz. 1934’e kadar Mustafa Kemal’dir o büyük insan ve o dini kırıklar “Mustafa Kemal’in askerleri” olduklarını haykırırlar. Bunların öncüleri haince haykırır sokaklarda, geri kalanlar ezberletilmiş ve ilk ağızda kulağa hoş gelen bu slogana sarılırlar saf saf. Mustafa Kemal ne zaman ki “Atatürk” soyadını aldı, ondan sonrası yoktur yabancı fikirlerle beslenen bu ayrık otları için. Atatürk, onların hiçbir şeyi değildir çünkü “sadeceTürk’ün Atası” dır."

Yarına ait ümidimi besleyen ise Kaftancıoğlu’nun bu çıkışına CHP içinden yükselen aklıselim açıklamalardır.

"1969’larda, "CHP Atatürk'ün kurduğu parti olarak kalsaydı MHP'yi kurmazdım" diyen Başbuğ Alparslan Türkeş'in haklılığı/öngörüsü gün gibi henüz ışıdı önümüze..." ifadelerini kullanan Abdullah Dede'nin makalesinin tamamı şöyle...

Yorumlar (0)