Af Yasası, Kasım veya Ocak Ayında...

'AF YASASI' olarak bilinen infaz sisteminde uyuşturucu suçları konusunda 'kapsam' tartışması başladı. Kasım veya Ocak ayında TBMM Başkanlığı'na sunulması beklenen infaz sisteminde terör, cinsel istismar ve uyuşturucu suçlarında uygulanacak oran konusunda görüş ayrılıkları ortaya çıktı

Kapsam 25.10.2019, 23:49
Af Yasası, Kasım veya Ocak Ayında...

Af Yasası olarak kamuoyunda bilinen infaz sisteminde ki değişiklik konusunda kapsam tartışması başladı. Ak Parti tarafından hazırlanan ikinci yargı paketinde yer alan kamuoyunda 'af yasası' olarak bilinen infaz sisteminde uyuşturucu suçları, terör, cinsel istismar konusunda da görüş ayrdılıkları ortaya çıktı. 

Ak Parti Yargı reformu paketini büyük oranda tamamladı. Kasım veya Ocak ayında TBMM Başkanlığı'na sunulması beklenen ve içerisinde kamuoyunda 'af yasası' olarak bilinen infaz sistemini içeren ikinci yargı paketinde cezaların infazında tartışmalar devam ediyor. Mevcut yasada, uyuşturucu ve cinsel istismar suçlarında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası 39 yıl, ömür boyu hapis cezası 33 yıl, süreli hapis cezalarının iste dörtte üçü infaz yani af ediliyor.

Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre, yapılan af yasası çalışmalarında diğer süreli suçlarda hapis cezalarında infazın üçte ikiden yarı yarıya, cinsel istismar ve uyuşturucu suçlarında ise dörtte üçten üçte ikiye düşürülmesi üzerinde duruldu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu suçlarda infaz oranlarının düşürülmesine karşı çıkması üzerine taslağın yeniden gözden geçirilmesi kararlaştırıldı.

Ak Parti yöneticileri söz konusu suçlarda infaz oranının mevcut yasadaki şekliyle korunabileceği üzerinde dururken yine bazı yöneticilerde, "Uyuşturucu suçlarının cezalarını inanılmaz artırdık ama bir şeyi değiştirmedi. Tam tersine dışarıda bu işin rayici arttı, daha önce 1000 liraya taşıyorsa şimdi 10 bin liraya taşıyor. Şu anda hapishanelerde 284 bin kişi var. Giren çıkamıyor" görüşünü dile getirdi.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bu konuların görüşüleceği ve paketin bir uzlaşma sağlanması durumunda netleşeceği dile getiriliyor.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)