Af Yasasında Sona Gelindi

MHP Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin takipçisi olduğu, kamuoyunda af olarak adlandırılan 'AF YASASI'nda son günlere gelindiğini belirten Av. Alperen Carus, gözlerin 2. yargı paketi içerisinde yer alması beklenen infaz yasası değişikliğine çevrildiğini söyledi.

Kapsam 29.10.2019, 17:19 04.04.2020, 23:39
Af Yasasında Sona Gelindi

Af yasasının 1.5 yıl önce MHP Lideri Devlet Bahçeli tarafından gündeme getirdiğini belirten Av. Ayperen Carus, Samsun Haber'de köşe yazısında kamuoyunda af olarak adlandırılan 'AF YASASI'nda sona gelindiğini, meclisten geçen 1. yargı paketi sonrası gözlerin infaz yasası değişikliğine çevrildiğini yazdı.

AK Parti'nin teklifi kabul edildiği takdirde

Yüzbinlerce mahkum ve mahkum yakınını ilgilendiren bu konuyla alakalı tasarı metni hazır olmasına rağmen AK Parti, MHP'nin hazırlamış olduğu 1 sefere mahsus 5 yıllık şartlı ceza indirimi konusunda ortak bir mutabakat aradığını belirten Av. Carus, "MHP'nin 5 yıllık şartlı ceza indirimi teklifine karşılık, AK Parti ise ceza infaz kanununda yapılacak değişiklikle verilen cezaların üçte ikisi oranında değil, 1/2'si oranında uygulanması şeklindeki değişiklikle cezaevlerinde bir rahatlama sağlamayı ve bunun süreklilik arz etmesini amaçlıyor. Örnek vermek gerekirse; AK parti'nin teklifine göre 10 yıl ceza alan bir mahkum şu an itibariyle cezaevinde mükerrrir değilse 6. yıl 8 ay kadar yatıyor. Ancak bunun son bir yılında denetimli serbestliğe çıkarak toplamda 5 yıl 6 ay fiilen ceza yatıyor. AK Parti'nin teklifi kabul edildiği takdirde yine 10 yıl ceza alan biri 1/2 oranında cezası düşerken, 1 yılda denetimli serbestlik kapsamında toplamda 4 yıl yatarı oluyor. " dedi.

Denetimli serbestlik süresinin artırılması konusunun halen gündemdeki yerini koruduğunu, bu sürenin 2 ya da 3 yıla çıkabileceğinin konuşulduğunu, Bu durumda 10 yıl ceza alan biri 5 yıllık ceza inidirimi sonrası cezanın geri kalan kısmını ise dışarıda denetimli serbestlikten faydalanarak geçirebileceğini belirterek, "MHP'nin teklifinde ise 1 sefere mahsus ceza indirimi öngörüldüğü için mahkumun toplam aldığı cezadan 5 yıl düşmek suretiyle cezanın infazı düşünülüyor. Tasarı geçtiği takdirde 5 yıllık ceza indiriminden görülmekte olan davalarda ceza alanlar faydalanabilecek" şeklinde yazdı.

MHP Lideri Devlet Bahçeli uyuşturucu suçunu işleyenler yani kamuoyunda torbacı olarak bilinen kişiler açısından da affın uygulanamsını isterken, baron tabir edilen kişilerin af kapsamı dışında tutulmasını önerirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Uyuşturucuya ilişkin suçlara kesinlikle indirim yapılmayacak. Bu konu bitmiştir.' şeklinde konuyu kapatmış durumda olduğunu, Mahkum yakınları ise AK Parti'nin kanun teklifinden ziyade MHP'nin 5 yıllık şartlı ceza indirimi konusuna dikkat çekmek için aylardır çeşitli şehirlerde eylemlerine ve basın açıklamalarına devam ettiğine işaret etti.

Av. Alpiren Carus, Biz de hukukçular olarak konunun toplum vicdanını yaralayacak bir kanunun geçmesinden ziyade toplumda adalet duygusunu pekiştirecek şekilde bir kanunun meclisten geçmesini beklediklerini dile getirdi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu