Alexa

Af Yolda; Af çıkacak! Af Seçimlerden Önce Çıkar mı?

Mahkumlar ve mahkum yakınları seçimler öncesinde "af çıkacak mı" diye merak ediyor. Af değilde ceza indirim yasası veya infaz sistemindeki değişik olacağı tartışılıyor. Kapsam haber olarak Kader mahkumu yakınlarına af konusunda hep destek verdik.

Af Yolda; Af çıkacak! Af Seçimlerden Önce Çıkar mı?

kapsamhaber olarak mahkum yakınlarının af talepleriyle yakından ilgilendik. Tutuklu ve hükümlü yakınlarının etkinliklerinde yanlarında olduk, destek verdik. Af çıkıcak mı? sorularının zaman zaman muhatabı olduk. Af var mı, yok mu? Ceza indirimi, ceza yasası ne zaman çıkacak? gibi araştırmalar google üzerinden devam etti.

Adli mahkumlar veya kader mahkumları af çıkacak diye umutlanırken, yakınları, sevdikleri, aileleri de her fırsatı değerlendirerek etkinliklerde bulunarak affın çıkması için büyük çabalar sergilediler. Af konusunda bazen umutsuzluğa düşselerde sevdikleri için kurdukları hayaller her geçen gün daha da gerçeğe yakınlaştı. Hayal ve umudun güçlü olduğu mesabede hedefledikleri başarıya doğru hızlı adımlarla yürüdüler.

Mahkum yakınları son zamanlarda "Af yoksa Oy da yok " sloganıyla sosyal medya üzerinden çıkışlar yaptılar. Gerek twitter gerekse facebook adreslerinden etkinlikler düzenleyerek siyasetçiler üzerinde etkili oldular, ses getirdiler. Bazı mahkum yakınları, Milliyetçi Hareket Partisi ve lideri tarafından affın gündeme taşınmış olmasına rağmen, Hala gündemde kalması için ellerinden gelen gayreti göstermelerine rağmen "Günah keçisi" gibi değerlendirilmeleri çok garip.

Eğer MHP lideri Devlet Bahçeli, Kader Mahkumlarına Af konusunu gündeme getirmemiş olsa idi bugün Af konuşuluyor olmayacaktı. En azından MHP Türkiye'yi sallayan bir af çıkışıyla mahkumların ve yakınlarının sevinç kaynağı olan affı gündeme getirmiş ve uzun süre gündemde kalmasını sağlamıştır. Böyle olduğu halde affın hala çıkmamış olmasında sorumlunun MHP ve Devlet Bahçeli olduğu imajının yaygınlaştırılması ve bazı mahkum yakınları tarafından tepkiye dönüştürülmesi aklın ve mantığın alabileceği husus değildir. Mahkum yakınlarının arasına giren bazı ideolojik mihraklarında etkisiyle zaman zaman linç kampanyasına dönen etkinlikler aslında birazda affın gecikmesinin sebeplerinden birisi haline gelmiştir.

Hükümetin Af ile ilgili tutumunu eleştirirken siyasal bir tepkiye dönüştürmekten ziyade, kamuoyu oluşturacak etkinlikler üzerinde yoğunlaşılmış olsaydı bugün sanırım çok da olumlu neticeler alınabilirdi. İktidarın ve Cumhur İttifakının diğer Ortağı MHP'nin af konusuyla ilgili tartışmalara olumlu yönde son noktayı koyması için mücadele verilmesi yerine CHP ve farklı partiler ile temas kurup iktidar partisiyle karşı karşıya bırakılması meseleyi daha çok çıkmaza sürüklemiştir.

Affın çıkmasını sağlayacak ve çabuklaştıracak partilerin MHP ve Ak Parti olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu partiler Ceza indirim yasasını isterseler tabiki hızlandırılmış şekilde çıkartabilirler. Ancak, mahkum yakınlarının af yoksa oyda yok sloganını tehdit haline getirmeden ve etkinliklerini kin ve nefret noktasına taşımadan bir yol haritası ortaya koymak zorundadır.

Sosyal medya hesabından özellikle, MHP Genel Başkan yardımcısı Feti Yıldız, Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, günlerce yazdı ve çizdi. Hangi mahkum yakını, ceza indirim yasasının çıkmasından yana olan MHP'yi ve liderini karalayacak kadar ve seçimler için "bir parmak bal" yakıştırması yapacak kadar insafsız olabilir? 

Mahkum yakınları elbette isteklerini talep edecek ve dile getirecektir. Ancak adeta af çıkmaması üzerine bir hareket tarzından uzak durmalıdır. Teröristlerin, ideolojik düşence sahibi insanların kendilerini yönlendirmesine müsaade etmemelidir.

Af yolda. Af çıkacak. Af belki de seçimlerden önce çıkacaktır. Ama seçimlerden sonraya da kalsa affın eli kulağında olduğununun bilinmesi gerekir.

Kapsamhaber/kurtraca

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2019, 20:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Perihan oguz
Perihan oguz - 8 ay Önce

Af çıksın artık bu insanlar yorulduklari için tepki gösteriyorlar eşler çocuklar anna babalar gözü yaşlı bekliyorlar bir şansı herkes hak eder

mahkûm yakını
mahkûm yakını - 8 ay Önce

biz bu vaatleri cok duyduk eyerli bizim de insan olduğumuz hatırlanırsa bizde elimizden geleni yaparız yeter yetti artık canımıza insaf edin ki bizim de çocuklarımız babasız büyümesin artik

muhammet faruk kılıç
muhammet faruk kılıç - 8 ay Önce

Af yoksa oy da yok

İZZET
İZZET @muhammet faruk kılıç - 8 ay Önce

Af af istiyoruz af af yoksa oyda yok

Asi jokey
Asi jokey - 8 ay Önce

Af yoksa oy da yok
Artık kandıran atacaklar yalan vaadleriyle insanları. Neden geçen seçimden uç gün önce gündeme geldi bu? Çünkü oy a ihtiyaçları vardı. Onlar bizim sevdiklerimizi vermezlerse bizde onları o "tek" sevdikleri koltuklarından edicez .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mahkum eşi
Mahkum eşi - 8 ay Önce

Nerde görülmüş af çıktı çıkacak çıkıyor şimdi 10 gün 3 gün gibi söylemler bu konu görüşüldüyse hemen çıkmıştır meclisten aylardır mahkum ve yakınlarıyla oynayan onlardır teröris ne demek sen bi söz verip 1 yıl belirtirsen eğer bu insanlarada söz hakkı doğar

Yunus s.
Yunus s. - 8 ay Önce

Bi ulaşsana özelden kardeş sen ne böyle yazıp çiziyorsun hedef ediyorsun ? Kim yazdırıyor sana bunları ? Bi görüşelim

Mahkum ailesi
Mahkum ailesi - 8 ay Önce

Af Yoksa oyda yok kandirilmaktan biktik

FIRAT GÜL
FIRAT GÜL - 8 ay Önce

Mahkum yakinlari arasina giren rek idegolojik yapi sizsiniz